Edukacja

Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Psychoanaliza i sztuka – wykład Michaela Parsonsa

Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zapraszają na wykład brytyjskiego psychoanalityka Dr. Michaela Parsonsa.

więcej ›

MOCAK otrzymał tytuł Miejsca Przyjaznego Maluchom

Miejsca nagrodzone certyfikatem w szczególny sposób uwzględniają potrzeby dzieci i rodziców czy opiekunów, starając się zapewnić im komfortowe warunki, różnego rodzaju udogodnienia oraz atrakcje.

więcej ›

Rodzinne kolekcje (wrzesień–listopad)

Zapraszamy na cykl warsztatów dla rodzin. Uczestnicy spotkań poznają dzieła z Kolekcji MOCAK-u i wspólnie wykonają prace, które wejdą w skład ich rodzinnych zbiorów.

więcej ›

Oprowadzanie dla seniorów w ramach cyklu Czas na sztukę (6)

Zapraszamy na bezpłatne, otwarte warsztaty dla seniorów połączone z oprowadzaniem po nowych wystawach prezentowanych w MOCAK-u.

więcej ›

Nietypowa układanka – warsztaty dla dzieci

Zapraszamy dzieci na warsztaty towarzyszące wystawie Juliana Opiego Rzeźby, obrazy, filmy.

więcej ›