OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści //Nadzieja w mroku// | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści Nadzieja w mroku | #MOCAKonline!

05.04.2020 godz. 18

Opublikowano: 25.03.2020

W niedzielę 5 kwietnia o godz. 18 Biblioteka MOCAK-u oraz Wydawnictwo Karakter zapraszają na pierwsze spotkanie online dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści. Porozmawiamy o książce Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości autorstwa Rebekki Solnit (Wydawnictwo Karakter) w tłumaczeniu Anny Dzierzgowskiej i Sławomira Królaka. Wydawnictwo udostępnia tymczasowe książkę za darmo w formie e-booka pod adresem www.karakter.pl/ksiazki/nadzieja-w-mroku

Do udziału w wydarzeniu będzie potrzebny komputer z dostępem do internetu. Spotkanie odbędzie się online poprzez serwis webinarowy zoom. Do spotkania można dołączyć >>tu<< lub na platformie zoom wpisując dane spotkania: Meeting ID: 387 824 060 oraz hasło: 12345

W przypadku wątpliwości technicznych można będzie się z nami skonsultować, dzwoniąc pod numer 886 291 720.

Nadzieja w mroku to książka napisana przeciwko zwątpieniu. Płomienne wezwanie do działania na rzecz zmiany.

„Nadzieja tkwi w założeniu, że nie sposób przewidzieć, co się stanie w przyszłości, i że w tej szczelinie niepewności powstaje przestrzeń do działania” – twierdzi Rebecca Solnit. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak wielki wpływ na bieg historii mogą mieć drobne zdarzenia i nasze jednostkowe postawy. Zmiana rodzi się długo, ale czasem wystarczy iskra, by dokonała się w jednej chwili. Książka jest kroniką takich właśnie, zakończonych częściowym lub całkowitym sukcesem, przedsięwzięć podejmowanych przez mniejsze i większe grupy ludzi, którzy chcieli zburzyć istniejący porządek i zmienić świat na lepszy – od upadku muru berlińskiego i rewolucji zapatystów, poprzez marsze alterglobalistów, jaśminową rewolucję, aż po niebywałe akty solidarności i pomocy okazywanej w sytuacji klęsk żywiołowych lub nieoczekiwane zwycięstwa ekologów w walce o czystą energię.

„Wspólnie jesteśmy nad wyraz potężne i potężni i mamy za sobą rzadko wspominaną, rzadko pamiętaną historię zwycięstw i przeobrażeń, która może dodać nam otuchy i wiary w siebie, w to, że owszem, możemy zmienić świat, gdyż nieraz już nam się to wcześniej udało. […] Trzeba nam litanii, różańca, sutry, mantry, wojennych pieśni na cześć naszych zwycięstw. Przeszłość odsłania się w blasku dnia i przemienić się może w pochodnię, którą nieść będziemy w noc, jaką jest dla nas przyszłość”.

(z materiałów wydawcy)

Rebecca Solnit – amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, między innymi: Mężczyźni objaśniają mi świat (2017), Zew włóczęgi (2018). Publikuje w wielu pismach, w tym w Harper’s Magazine i Guardianie.

Klub Czytelniczy „Sztuka Opowieści” to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i rozwijanie społeczności czytelników. Od kwietnia 2019 roku spotkania prowadzone przez Joannę Łępicką odbywały się co miesiąc w Bibliotece MOCAK-u, obecnie przenosimy je w przestrzeń internetu.

Aktualny spis działań Muzeum znajduje się w wydarzeniu MOCAKonline! Jesteśmy tu! Join us! na naszym Facebooku. Na bieżąco dodajemy tam kolejne propozycje. Jesteśmy w internecie, w kontakcie!