OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Globalny alt-right a sprawa polska//. Dyskusja

Przejdź do wystawy

Globalny alt-right a sprawa polska. Dyskusja

16.05.2018 godz. 18

Opublikowano: 10.05.2018

W środę 16 maja o godzinie 18 w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Ojczyzna w sztuce zapraszamy na dyskusję panelową poświęconą zjawisku alt-rightu. Pojęcie to – będące reakcją na tendencje populistyczno-prawicowe – budzi zainteresowanie badaczy z całego świata, zastanawiających się nad przyczynami i skutkami obserwowanych przemian społeczno-politycznych. W spotkaniu wezmą udział: Michał Gulik, Samuel Nowak, Kaja Puto i Mateusz Tondera.

Terminem „alt-right” (alternative right) określa się ruchy polityczne odwołujące się do prawicowej ideologie, które z jednej strony przejmują na własny użytek język lewicy, z drugiej natomiast – odrzucają postulaty tak zwanego konserwatyzmu głównego nurtu. Efekt – wahadło przemian istotnie się przesunęło, powodując znaczące turbulencje w nastrojach politycznych na całym świecie. Celem dyskusji jest wspólna refleksja nad współczesnymi międzynarodowymi ruchami, które w znacznym stopniu przyczyniły się do wskrzeszenia pojęcia „ojczyzny” – bliskiego nam wszystkim, a jednocześnie przyczyniającego się do obserwowanych obecnie podziałów. Wspólnie zastanowimy się, jaki wpływ przemiany te mają na dyskusję o kulturze, sztuce i społeczeństwie.

Niesmak, z jakim intelektualiści i lewica przyglądają się altprawicy, zwykle sprawia, że z pola widzenia umykają nam autentyczne namiętności, które altprawica mobilizuje na swój użytek. Dlatego zamiast oburzać się i odmawiać dyskusji, proponujemy przyjrzeć się globalnym siłom altprawicy z zaciekawieniem i naiwnością. Zastanowimy się, czy na alt-prawicę patrzeć można inaczej niż tylko jak na radykalną formę backlashu i reakcji. Czy możliwa jest inna perspektywa, uciekająca od moralizatorstwa i protekcjonizmu? Czy jej podejście można wyzyskać na rzecz progresywnych projektów politycznych? Wreszcie: w jaki sposób altprawicy udało się przejąć język lewicy i liberałów? Jak to możliwe, że altprawica stała się produktywna, a lewica reakcyjna?

Samuel Nowak – kulturoznawca, medioznawca. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się studiami kulturowymi, teorią krytyczną i posthumanizmem.

Michał Gulik – medioznawca, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadził zajęcia z zagadnień posthumanizmu i teorii nowych mediów. Współredaktor książek Remiks. Teorie i praktyki (2011) i Więcej niż obraz (2016). Stały współpracownik „Dwutygodnika” i „Przeglądu Kulturoznawczego”, współkurator programu dziennego festiwalu Unsound.

Mateusz Tondera – prawnik, muzyk, członek Klubu Jagiellońskiego. Zajmuje się filozofią prawa i filozofią polityczną. Interesuje się kulturą popularną.

Kaja Puto – dziennikarka, redaktorka, aktywistka. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią oraz tematyką migracyjną. Publikowała między innymi w „Krytyce Politycznej”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Polityce”, „Open Democracy”, „Süddeutsche Zeitung”. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka, studiowała w Krakowie, Berlinie i Tbilisi. Członkini berlińskiego stowarzyszenia n-ost –Network for Reporting on Eastern Europe oraz Stowarzyszenia Reporterów Rekolektyw. Redaktorka serii wydawniczej Czyli Nigdzie w wydawnictwie Korporacja Ha!art.