Wystawy

Wystawy czasowe

Gender w sztuce

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 27.09.2015
Miejsce: Poziom 0

Gender w sztuce to kolejny projekt MOCAK-u z serii konfrontującej istotne terminy cywilizacyjne z interpretacją artysty. Wystawa o charakterze międzynarodowym zaprezentuje prace około czterdziestu artystów. Towarzysząca jej publikacja – obok dokumentowania wystawy – będzie zbiorem esejów ukazujących problem z różnych punktów widzenia.

Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 31.10.2015
Miejsce: Poziom -1, sala audiowizualna, Galeria Alfa, Biblioteka MOCAK-u

Wystawa w MOCAK-u podkreśla istotną obecność tematu Auschwitz w dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym. Pokazuje, w jaki sposób współcześni artyści z Polski, Izraela i Niemiec interpretują przeszłe wydarzenia. Nie chodzi o prezentowanie sztuki, której tematem jest ogólnie pojęty Holokaust, ale o prace odnoszące się do anus mundi – Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, najbardziej tragicznego symbolu, który wyprodukował człowiek.

Andy Warhol

Dziesięć portretów Żydów XX wieku

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 30.08.2015
Miejsce: Poziom -1

Na wystawie pokazujemy tytułowy cykl z przedstawieniami najwybitniejszych osobowości XX wieku pochodzenia żydowskiego. Wśród nich znajdują się naukowcy, politycy, ludzie związani ze światem kultury, tacy jak Albert Einstein, Sigmund Freud, Golda Meir, Gertrude Stein czy Franz Kafka.

Zbigniew Herbert

Ludzie

Wystawa otwarta w dniach: 26.06.2015 - 13.09.2015
Miejsce: Galeria Beta

Wystawa wpisuje się w cykl ekspozycji MOCAK-u, których celem jest wzbogacenie wizerunku twórczego znanych postaci. Pokażemy na niej kilkadziesiąt rysunków przedstawiających twarze. Jest to wybór z kilkuset prac znajdujących się w kolekcji Biblioteki Narodowej w Warszawie.

On/a

Wystawa otwarta w dniach: 26.06.2015 - 13.09.2015
Miejsce: Galeria Re

Na wystawie w Galerii Re prezentujemy prace czterech studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artyści ukazują przemiany, które zaszły w rolach społecznych, wyznaczonych kobietom i mężczyznom. On/a swoją tematyką nawiązuje do wystawy prezentowanej w głównej przestrzeni muzeum – Gender w sztuce.

Wystawy stałe

Kolekcja MOCAK-u

Miejsce: Poziom -1

Szósta odsłona wystawy Kolekcji MOCAK-u jest prezentacją dzieł międzynarodowych artystów pozyskanych do zbiorów Muzeum w ciągu ostatnich lat. W obecnym kształcie prezentacja podzielona jest na kilka działów: konceptualizm, wideo, rzeźba oraz obiekt. 

Biblioteka Mieczysława Porębskiego

Miejsce: Budynek B

W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.