Wystawy

Wystawy czasowe

Gender w sztuce

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 27.09.2015
Miejsce: Poziom 0

Gender w sztuce to kolejny projekt MOCAK-u z serii konfrontującej istotne terminy cywilizacyjne z interpretacją artysty. Wystawa o charakterze międzynarodowym zaprezentuje prace około czterdziestu artystów. Towarzysząca jej publikacja – obok dokumentowania wystawy – będzie zbiorem esejów ukazujących problem z różnych punktów widzenia.

Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 31.10.2015
Miejsce: Poziom -1, sala audiowizualna, Galeria Alfa, Biblioteka MOCAK-u

Wystawa w MOCAK-u podkreśla istotną obecność tematu Auschwitz w dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym. Pokazuje, w jaki sposób współcześni artyści z Polski, Izraela i Niemiec interpretują przeszłe wydarzenia. Nie chodzi o prezentowanie sztuki, której tematem jest ogólnie pojęty Holokaust, ale o prace odnoszące się do anus mundi – Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, najbardziej tragicznego symbolu, który wyprodukował człowiek.

Andy Warhol

Dziesięć portretów Żydów XX wieku

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 30.08.2015
Miejsce: Poziom -1

Na wystawie pokazujemy tytułowy cykl z przedstawieniami najwybitniejszych osobowości XX wieku pochodzenia żydowskiego. Wśród nich znajdują się naukowcy, politycy, ludzie związani ze światem kultury, tacy jak Albert Einstein, Sigmund Freud, Golda Meir, Gertrude Stein czy Franz Kafka.

Pracownia światła

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 14.06.2015
Miejsce: Galeria Re

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Na wystawie w Galerii Re prezentujemy projekty lamp studentów Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP.

Miesiąc Fotografii w Krakowie

Indrė Šerpytytė, 1944–1991

Wystawa otwarta w dniach: 15.05.2015 - 14.06.2015
Miejsce: Galeria Beta

Wystawa w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Wystawy stałe

Kolekcja MOCAK-u

Miejsce: Poziom -1

Szósta odsłona wystawy Kolekcji MOCAK-u jest prezentacją dzieł międzynarodowych artystów pozyskanych do zbiorów Muzeum w ciągu ostatnich lat. W obecnym kształcie prezentacja podzielona jest na kilka działów: konceptualizm, wideo, rzeźba oraz obiekt. 

Biblioteka Mieczysława Porębskiego

Miejsce: Budynek B

W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.

Wystawy zewnętrzne

Nikifory w Zakopanem

Wystawa otwarta w dniach: 30.04.2015 - 07.06.2015
Miejsce: Galeria Władysława Hasiora w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

Wystawa Nikifory po raz pierwszy prezentowana była w MOCAK-u. Jej druga odsłona pokazywana w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem została zorganizowana w ramach XLI Sympozjum Naukowego „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna”.