Edukacja

Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Drugie pokolenie – warsztaty z udziałem Michela Kichki

Zapraszamy na warsztaty adresowane do studentów uczelni artystycznych. Michel Kichka opowie o swojej działalności artystycznej, uczestnicy warsztatów wykonają własne prace komiksowe.

więcej ›

Czego nie powiedziałem swojemu ojcu – warsztaty z udziałem Michela Kichki

W ramach Krakowskiej Nocy Muzeów zapraszamy na warsztaty towarzyszące performansowi rysunkowemu twórcy komiksu Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem swojemu ojcu. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wykonania prac rysunkowych wspólnie z artystą.

więcej ›

Twórcza Kolekcja – cykl warsztatów dla rodzin

Zapraszamy dzieci na warsztaty inspirowane Kolekcją MOCAK-u. Ich uczestnicy poznają wybrane prace z wystawy oraz stworzą własne kolekcje.

więcej ›

Nieciągłości

W ramach Cracow Gallery Weekend Krakers zapraszamy na spotkanie wokół wystawy Omera Fasta.

więcej ›

Anioły Winnicotta i obłoki Mannocciego. Psychoanalityczna refleksja na temat Zwiastowania. Wykład Jan Abram

Zapraszamy na wykład Jan Abram omawiający współczesną ikonografię Zwiastowania w kontekście teorii Donalda W. Winnicotta. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Psychoanaliza i sztuka, organizowanego przez Dział Edukacji MOCAK-u we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoanalitycznym.

więcej ›