Edukacja

Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Oprowadzanie po wystawie Gender w sztuce w języku angielskim

Zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie po wystawie Gender w sztuce w każdy wtorek sierpnia o godzinie 15.

więcej ›

Lektury wizualne: Telegram

Zapraszamy na warsztaty literacko-artystyczne towarzyszące wydarzeniu Drugie Życie Książki w Bibliotece MOCAK-u.

więcej ›

Zobacz rytm

Zapraszamy dzieci na warsztaty z cyklu Twórcza Kolekcja prowadzone przez artystów i edukatorów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się między innymi, czym jest rytm w grafice, i stworzą autorskie „rytmiczne” książeczki.

więcej ›

Nice to Meet You at MOCAK

Zapraszamy obcokrajowców mieszkających w Krakowie do wzięcia udziału w spotkaniu skierowanym specjalnie do nich. Każdy może do nas dołączyć!

więcej ›

Gry planszowe w Bibliotece MOCAK-u

Zapraszamy do korzystania z gier planszowych, otrzymanych przez MOCAK dzięki współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie. Gry powstały w ramach programu Comenius Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, podczas którego uczniowie z europejskich szkół wymyślali i tworzyli własne gry planszowe.

więcej ›