Edukacja

Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Gra miejska Pamiątka przemysłowego Zabłocia

Zachęcamy do udziału w grze miejskiej na terenie krakowskiego Zabłocia, organizowanej w ramach III edycji Festiwalu Kultury i Mediów POLIKULTURA Zabłocie: Komu? Po co? Na planowanej trasie znajduje się między innymi MOCAK.

więcej ›

Jak zwykłe przedmioty tworzą niezwykłe dzieła? – warsztaty dla rodzin

Zapraszamy na warsztaty dla rodzin z cyklu Twórcza Kolekcja wokół prac z Kolekcji MOCAK-u.

więcej ›

Czas na sztukę (8): Skąd się bierze gender?

Zapraszamy seniorów na bezpłatne oprowadzanie po wystawie Gender w sztuce, połączone ze wspólną interpretacją wybranych prac i rozmową na temat kulturowych aspektów płci.

więcej ›

Aplikacje mobilne i gry o sztuce współczesnej – warsztaty koncepcyjne

Zapraszamy na warsztaty poświęcone grom komputerowym i aplikacjom w kontekście edukacji o sztuce współczesnej.

więcej ›

Twórcza Kolekcja – cykl warsztatów dla rodzin

Zapraszamy dzieci na warsztaty inspirowane Kolekcją MOCAK-u. Ich uczestnicy poznają wybrane prace z wystawy oraz stworzą własne kolekcje.

więcej ›