Edukacja

Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Twórcza Kolekcja w Nowej Hucie

13 września zapraszamy na Festiwal Funduszy Europejskich, który odbędzie się w Com-Com Zone Nowa Huta. Przez cały dzień w przestrzeni przygotowanej przez Muzeum do dyspozycji będą piłki plażowe, leżaki oraz otwarta przestrzeń twórcza, gdzie każdy będzie mógł stworzyć własną pracę inspirowaną wybranym dziełem sztuki z Kolekcji MOCAK-u. Na stoisku będzie można zapoznać się z działalnością Muzeum oraz zakupić jego najnowsze wydawnictwa.

więcej ›

Tydzień Kultury bez Barier w MOCAK-u

W ramach Tygodnia Kultury bez Barier MOCAK zaprasza wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem sztuki innymi zmysłami niż wzrok na warsztaty oraz panel dyskusyjny.

więcej ›

Do dzieła! Nowe materiały edukacyjne do wystawy On/a

Do dzieła! to przeznaczone dla dzieci i młodzieży materiały edukacyjne, które składają się z serii kreatywnych zadań nawiązujących do prezentowanych w MOCAK-u prac. Dział Edukacji MOCAK-u przygotował nowe materiały towarzyszące wystawie On/a.

więcej ›

Światło, kolor, dźwięk

Zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Twórcza Kolekcja prowadzone przez artystę Piotra Lutyńskiego.

więcej ›

MOCAK na Błoniach – strefa twórczej aktywności

Zapraszamy do strefy twórczej aktywności w namiocie MOCAK-u, otwartym dla wszystkich chętnych na krakowskich Błoniach 20 i 21 sierpnia w godz. 12–15 oraz 22 sierpnia w godz. 12–16 w ramach Kraków Live Festival.

więcej ›