OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Edukacja

Edukacja

Dział Wiedzy o Sztuce MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Fot. Dział Promocji, MOCAK

Okładka obca książce – warsztaty z Jadwigą Sawicką

W sobotę 23 października o godzinie 12 zapraszamy osoby dorosłe na warsztaty prowadzone przez artystkę Jadwigę Sawicką. Wspólnie z nią przyjrzymy się wydawnictwom zgromadzonym w Bibliotece Mieczysława Porębskiego i porozmawiamy o tym, czym jest księgozbiór. Podejmiemy też twórcze działania inspirowane ekspozycją.

więcej ›
EVA & ADELE, z serii //Polaroid Diary – Watercolor//, 1992-1993, akwarela / papier czerpany, Kolekcja MOCAK-u

Opowieść wizualna – o reprezentacji osób LGBT+

Zapraszamy osoby dorosłe identyfikujące się jako LGBT+ do wzięcia udziału w partycypacyjnym projekcie artystyczno-edukacyjnym. Efektem końcowym spotkań będzie sesja fotograficzna, której strona wizualna będzie wypracowywana w trakcie rozmów.

więcej ›
porozmawiajmyo

Porozmawiajmy o Muzeum! Wizyty studyjne w MOCAK-u

Zapraszamy wszystkich przedstawicieli środowiska edukacyjnego, także osoby korzystające ze zdalnego nauczania internetowego, do współpracy z MOCAK-iem i zorganizowania tematycznego spotkania dla grupy z zespołem Muzeum.

więcej ›
/sztuka-na-wyciagniecie-reki - 32468

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Sztuka na wyciągnięcie ręki to nowy projekt stworzony z myślą o odbiorcach niewidomych i słabowidzących. Cykl składa się z audiodeskrypcji przedstawiających prace z Kolekcji MOCAK-u.

więcej ›
Jadwiga Sawicka, //Omamy miłości//, 2017, akryl, kolaż / papier, 24,5 × 18 × 2 cm; //Walka płci//, 2017, akryl, kolaż / papier, 20,5 × 13,5 × 3 cm; //We łzach//, 2017, akryl, kolaż / papier, 31,5 × 24,5 × 1 cm, courtesy J. Sawicka, fot. R. Sosin

Czy czytać można tylko treść? (Nie) oceniaj po okładce – warsztaty dla osób dorosłych

W sobotę 2 października o godzinie 12 zapraszamy osoby dorosłe, szczególnie seniorki i seniorów, na warsztaty inspirowane wystawą Jadwigi Sawickiej Okładka obca książce. Podczas spotkania zapoznamy się z pracami autorki oraz zastanowimy się nad relacją formy i treści w sztukach wizualnych i w literaturze. Porozmawiamy również o potędze pierwszego wrażenia i kontekstu oraz zaprojektujemy niecodzienne, spersonalizowane obwoluty książek.

więcej ›