Edukacja

Dział Edukacji MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

Patchworkowa społeczność – warsztaty dla dzieci z Małgorzatą Markiewicz

W Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich zapraszamy na warsztaty artystyczno-edukacyjne z Małgorzatą Markiewicz, artystką, której prace znajdują się w Kolekcji MOCAK-u.

więcej ›

Dotknij sztuki – konferencja prasowa

Zapraszamy dziennikarzy oraz wszystkich zainteresowanych niekonwencjonalną edukacją na konferencję prasową MOCAK-u, Fundacji Kultury bez Barier i Fundacji Siódmy Zmysł Dotknij sztuki. O edukacji poprzez inne zmysły niż wzrok.

więcej ›

Czas na sztukę. Artyści z Krakowa

W sobotę 14 listopada o godzinie 12 zapraszamy seniorów na oprowadzanie po wystawie Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990. Spotkanie będzie połączone ze wspólną interpretacją prac i rozmową na temat tendencji w sztuce najnowszej.

więcej ›

Tydzień seniora

Jak co roku w ostatnim tygodniu listopada MOCAK organizuje nieodpłatne warsztaty i oprowadzania dla seniorów a także oferuje darmowy wstęp osobom powyżej 60. roku życia.

więcej ›

Lektury wizualne. Poezja i fotografia

Zapraszamy 7 listopada o godzinie 12 na warsztaty literacko-artystyczne towarzyszące wystawie Wojciecha Wilczyka i Grzegorza Wróblewskiego Poezja i fotografia – projekt „Blue Pueblo” dla młodzieży i dorosłych.

więcej ›