OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Edukacja

Edukacja

Dział Wiedzy o Sztuce MOCAK-u poprzez swoją działalność stara się upowszechnić ideę społeczeństwa otwartego na sztukę, w którym każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat. Umożliwiamy aktywne spotkania zarówno ze sztuką współczesną, jak i z jej twórcami, kolekcjonerami i komentatorami. Projekty edukacyjne realizowane przez Muzeum mają na celu eksplorowanie świata sztuki współczesnej przez ich uczestników oraz spróbowanie własnych sił w twórczych działaniach.

MOCAK-edu proponuje warsztaty dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Projekty edukacyjne Muzeum mają za zadanie otwierać i uwrażliwiać na sztukę już od najmłodszych lat, a jednocześnie pokazywać, że na edukację nigdy nie jest za późno. W ofercie Muzeum znajdują się warsztaty i lekcje muzealne, które dostosowane są do potrzeb młodszych i starszych odbiorców.

Projekty edukacyjne Muzeum skierowane są również do różnych grup społecznych – osób niepełnosprawnych, nauczycieli i edukatorów, mieszkańców mniejszych miejscowości i osób obciążonych różnymi formami ekskluzji społecznej. MOCAK skupia się w sposób szczególny na mieszkańcach Zabłocia i Podgórza, bezpośrednich sąsiadach Muzeum, dążąc do tego, aby cała okolica stała się miejscem przyjaznym sztuce współczesnej.

W ramach MOCAK-edu organizowane są nie tylko spotkania z artystami, ale także wspólne z nimi działania artystyczne. Uczestnicy projektów mieli już okazję wraz z artystami rysować komiksy czy malować murale. Projekty te powstają zarówno w przestrzeni muzealnej, jak i miejskiej. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także w innych instytucjach, szkołach i przedszkolach.

Aktualności

fot. Dział Wiedzy o Sztuce

Spacerówka. Zwiedzanie wystaw MOCAK-u dla opiekunów najmłodszych dzieci

"Spacerówka" to cykl oprowadzań po aktualnych wystawach dostosowany do potrzeb opiekunów i opiekunek najmłodszych dzieci – zapraszamy rodziców, babcie, dziadków, nianie.

więcej ›
Wykład //Zrozumieć perspektywę queerową: sztuka – społeczeństwo – polityka//, fot. Dział Promocji, MOCAK

Inne spojrzenie, czyli jak przepisać historię kultury z perspektywy lesbijskiej. Wykład

W środę, 28 czerwca, o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie, które będzie okazją do przyjrzenia się sylwetkom ważnych dla historii polskiej i światowej lesbijek. Queerowa perspektywa to także wkładanie kija w opowieści głównego nurtu.

więcej ›
Fot. J. Vanooteghem | Unsplash

Dla ucha malucha. Zajęcia umuzykalniające dla dzieci do trzeciego roku życia

W sobotę, 17 czerwca, zapraszamy na rodzinne zajęcia umuzykalniające w MOCAK-u. Będziemy razem bawić się i śpiewać! Poznamy wspólnie rytmy, melodie i brzmienia różnych instrumentów

więcej ›
fot. Dział Wiedzy o Sztuce, MOCAK

Na pole! Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie Krzysztofa Maniaka Działania w naturze

W niedzielę, 4 czerwca, o godzinie 12 zapraszamy na warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie Krzysztofa Maniaka Działania w naturze. Zapraszamy uczestników w wieku od pięciu do 100 lat

więcej ›
Fot. Dział Wiedzy o Sztuce

Warsztaty dla najmłodszych Do dzieła! Krzysztof M. Bednarski Krawężnik (podwójny, przełamany)

W sobotę, 10 czerwca, o godzinie 11.15 zapraszamy dzieci do lat trzech na warsztaty z cyklu Do dzieła!. Punktem wyjścia będzie praca Krzysztofa M. Bednarskiego Krawężnik(podwójny, przełamany)

więcej ›