Sztuka Opowieści #7. //Matki i córki//
Przejdź do wystawySztuka Opowieści #7. Matki i córki
08.02.2020 godz. 18
Opublikowano: 23.12.2019
Biblioteka MOCAK-u zaprasza na siódme spotkanie dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści. Będziemy rozmawiać o powieści Matki i córki autorstwa Ałbeny Grabowskiej (Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019). Książki, o których dyskutujemy, są tematycznie powiązane z aktualnymi wystawami Muzeum: II wojna światowa – dramat, symbol, trauma oraz Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz Wiesława Dymnego.
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.
Prababka, babka, matka i córka zmagają się z przeszłością. Maria podążyła za mężem zesłańcem na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przebywała na bloku, gdzie dokonywano eksperymentów medycznych na kobietach. Magdalena straciła ukochanego i samotnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila żyje z piętnem dziecka niekochanego i uwikłanego w tajemnice. Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe. W domu bez mężczyzn kłębią się sekrety, niewyjaśnione historie opowiadane przez żywych i martwych. Pod wpływem tych opowieści najmłodsza z bohaterek zastanawia się, jakie dziedzictwo przekaże swoim dzieciom. Próbuje poznać przeszłość, ale co chwilę natrafia na mur niedopowiedzeń, kłamstw i przeinaczeń. Czy wystarczy oswoić własną historię, żeby przezwyciężyć strach przed bliskością?
Cztery kobiety, których losy przeplatają się z historią XX wieku. Cztery naznaczone traumą matki. Cztery córki, które borykają się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie.
(z materiałów wydawcy)
Ałbena Grabowska jest pisarką oraz lekarką ze specjalizacją w neurologii i epileptologii, kierowniczką Zakładu Patofizjologii i Elektroencefalografii w Dziekanowie Leśnym. Jej najbardziej znaną serią powieściową jest trylogia Stulecie Winnych, w której czytelnik śledzi losy rodziny Winnych na tle historii XX wieku.
Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i rozwijanie społeczności czytelników.
Prowadzenie: Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka. Prowadzi dyskusyjny klub czytelniczy w Bibliotece MOCAK-u od kwietnia 2019 roku.
Kolejne spotkania w serii:
- 22.2.2020, sobota, godz. 18
Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #8. Dymny. Życie z diabłami i aniołami
Monika Wąs, Dymny. Życie z diabłami i aniołami, Wydawnictwo Znak, Kraków 2016 - 28.3.2020, sobota, godz. 18
Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #9. Całe życie
Robert Seethaler, Całe życie, tłum. Ewa Kochanowska, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017