OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Warsztaty dla osób niesłyszących

Warsztaty dla osób niesłyszących

Opublikowano: 25.10.2017

Zapraszamy młodzież do udziału w bezpłatnych warsztatach w ramach projektu Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym. Zajęcia dotyczące wybranych prac z Kolekcji MOCAK-u będą prowadzone w polskim języku migowym przez osobę niesłyszącą.

Terminy zajęć zostaną ustalone indywidualnie z chętnymi grupami. Prosimy o zgłoszenia na adres: encyklopediapjm@gmail.com.

Koordynacja projektu w MOCAK-u: Maria Prawelska (prawelska@mocak.pl, tel.: 12 263-40-29)

***

Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM. Powstaje na podstawie leksykonu Grupy Artystów Głuchych GAG, w ścisłej współpracy z GAG.

Celem projektu jest tworzenie bazy wiedzy na temat sztuki w Polskim Języku Migowym tak, aby niesłyszący mieli łatwy dostęp do zagadnień, które mogą być dla nich trudno zrozumiałe w języku polskim (definicje słownikowe, terminologia specjalistyczna).

W ramach projektu powstają zwięzłe definicje podstawowych pojęć dotyczących sztuki w PJM. Daje to szansę osobom niesłyszącym (młodzieży i dorosłym) na zdobycie wiedzy i podniesienie kompetencji kulturowych. Wypełnia poważną lukę w materiałach edukacyjnych w PJM.

Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku, w ścisłej współpracy z GAG. Realizatorem była inicjatorka encyklopedii Paulina Celińska. W 2016 roku pracy nad encyklopedią towarzyszyły warsztaty prowadzone przez osobę głuchą – Daniela Kotowskiego. W 2017 roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projekt jest kontynuowany przez Fundację Kultury bez Barier z udziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Artinfo.pl, pod patronatem „Świata Ciszy”. Warsztaty poprowadzą: w Krakowie – Monika Kozub ,w Warszawie – Daniel Kotowski i Marek Lasecki, w Katowicach – Kinga Hołda i Michał Justycki.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna.

Patronat medialny: „Świat Ciszy”, Artinfo.pl

Partnerzy projektu: Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskie w Katowicach, Artinfo.pl