OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Audycja o sztuce//. Léo Caillard / sztuka antyczna

Audycja o sztuce. Léo Caillard / sztuka antyczna

25.07.2017 godz. 12

Opublikowano: 24.07.2017

MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u. Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.

Od 25 do 28 lipca o godzinie 12 konserwator Zofia Kerneder-Giemborek będzie opowiadać o pracach Léo Caillarda.

Zofia Kerneder-Giemborek – absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury. W MOCAK-u zajmuje się konserwacją sztuki współczesnej oraz odpowiada za kwestie bezpieczeństwa Muzeum i jego Kolekcji. Współpracuje z artystami współczesnymi, towarzysząc im na różnych etapach istnienia dzieł sztuki.

Léo Caillard
(1985, Francja)
z cyklu Hipsters in Marble
2016, rzeźby

Korzystając z nowoczesnych technologii – drukarek 3D i specjalnych robotów do obróbki marmuru – artysta stworzył kopie rzeźb z poprzednich epok, które uzupełnił o użytkowe elementy współczesności. Ponadczasowa estetyka marmurowych i brązowych figur została w humorystyczny sposób skonfrontowana z najnowszymi trendami mody. W przypadku popiersi konsekwentne użycie jednego materiału sprawia, że interwencja jest bardziej dyskretna niż w pracach pełnopostaciowych. Uwspółcześnione rzeźby wyglądają zaskakująco znajomo – elementy zaczerpnięte z codzienności okazują się dużo silniejsze wizualnie i znaczeniowo niż nawiązania do sztuki dawnej.