//Audycja o sztuce//. Quayola / //Grupa Laokoona//
Audycja o sztuce. Quayola / Grupa Laokoona
05.09.2017 godz. 12
Opublikowano: 05.09.2017
MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u. Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.
Od 5 do 8 września o godzinie 12 Krzysztof Marchlak z Działu Edukacji będzie opowiadać o pracy Quayoli.
Krzysztof Marchlak – asystent na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, malarz, fotograf i twórca instalacji. Od 2012 roku zajmuje się zaangażowanymi społecznie działaniami edukacyjnymi. W MOCAK-u pracuje jako specjalista do spraw edukacji.
Quayola (1982, Włochy / Wielka Brytania)
Laocoon #D20-Q
2016
rzeźba
Antyczna Grupa Laokoona jest jednym z kanonicznych dzieł sztuki, przejawem ludzkiej wirtuozerii w technice rzeźbiarskiej, ekspresyjno-realistycznym odwzorowaniem tragedii, patosu i grozy. Quayola zeskanował oryginalną rzeźbę, a zmodyfikowany komputerowo model zaprezentował w formie marmurowego wydruku 3D. Dzieło o bardzo wyraźnej narracji, pomimo geometrycznej ingerencji, zachowało częściowo ekspresję dramatu, wymagając od odbiorcy zestawienia z pamięcią pierwowzoru. Bez tej wiedzy jest ona bowiem pozbawiona przyczyny i wyjaśnienia. Wprowadzenie w obręb klasycznej rzeźby form geometrycznych służy sprawdzeniu, jak transformacja formalna wpływa na jakość kompozycji. Przetłumaczenie realizmu na abstrakcję można uznać za XX-wieczną strategię odejścia od narracji.