//Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców// – spotkanie wokół książki Agnieszki Daukszy
Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców – spotkanie wokół książki Agnieszki Daukszy
29.11.2016 godz. 18
Opublikowano: 10.11.2016
MOCAK, Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci oraz wydawnictwo słowo/obraz terytoria zapraszają we wtorek 29 listopada o godzinie 18 na spotkanie poświęcone książce Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców autorstwa Agnieszki Daukszy. Rozmowę z Grzegorzem Niziołkiem i autorką poprowadzi Maria Kobielska.
Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców jest zapisem spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Autorka rozmawia z polskimi „ostatnimi świadkami”, próbując dociec, kim są dziś, ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej? Jak toczyły się ich losy po odzyskaniu wolności? Jak funkcjonuje obecnie wspólnota byłych więźniów? Opowieści układają się w zróżnicowaną konstelację postaw i strategii przetrwania. Mowa zarówno o realiach przedwojennych, okupacji i aresztowaniach, codzienności obozowej, jak i o dalszym życiu, które już zawsze było życiem „odzyskanym”, życiem „po” obozie i „z” obozem. Jak się okazuje, dla wielu z tych ludzi wojna nadal trwa – w ich ciałach oraz umysłach – i ujawnia się we wspomnieniach, snach, gestach, w pamięci ciała, poprzez choroby, nawyki, zachowania czy sposoby konfrontowania się z innymi.
Z posłowia do książki: Przeświadczenie moich rozmówców, że nigdy nie powstał termin adekwatny dla ich przeżyć obozowych, jest objawem bardziej generalnego wołania o uwagę. „Doświadczenie bez nazwy”, zniewolenie, ubezwłasnowolnienie, życie „nagie” to centralny punkt życiorysu wielu osób nie mogących poradzić sobie aż do śmierci z tym ciężarem. Brak nazwy dla polskiego doświadczenia obozowego czyni je w jakiś sposób niezauważalnym. Terminologiczny impas marginalizuje czy neutralizuje losy byłych więźniów, utrudniając nasze pamiętanie i stępiając wrażliwość.
Więcej informacji o książce >>
Agnieszka Dauksza – doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek: Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku (Universitas 2013) oraz Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców (słowo/obraz terytoria 2016). Współautorka filmu Płaszów. Odkrywka (Kraków 2013) oraz projektu Krakowskie sny Amona Goetha (ArtBoom Festival, wraz z Szymonem Maliborskim). Obecnie zajmuje się teoriami afektu i literaturą modernizmu.
prof. Grzegorz Niziołek – teatrolog, literaturoznawca i wykładowca (na Wydziale Polonistyki UJ oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie). W latach 2004–2007 kierownik literacki Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współtwórca festiwalu re_wizje. W latach 2008–2010 dyrektor artystyczny Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Redaktor naczelny czasopisma „Didaskalia”. Autor wielu książek, m.in. Warlikowski: extra ecclesiam (2008) i Polski teatr Zagłady (2013).
dr Maria Kobielska – literaturoznawczyni i kulturoznawczyni, pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie współtworzy też Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci. Autorka monografii Jerzego Ficowskiego i wielu artykułów; w najbliższym czasie nakładem IBL PAN ukaże się jej książka Polska kultura pamięci w XXI wieku: dominanty. Zajmuje się najnowszą literaturą i kulturą polską w kontekście pamięci, przeszłości i polityki.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.