OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Modernizacja instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej w budynkach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK – program trzyletni (2025-2027)

Modernizacja instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej w budynkach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK – program trzyletni (2025-2027)

Opublikowano: 12.12.2024

Celem zadania jest modernizacja systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Użytkowanie urządzeń (m.in. nawilżaczy i klimakonwektorów) przez okres 10 lat spowodowało ich wyeksploatowanie, dużą awaryjność, a naprawa przewyższa ich wartość. Z tego względu konieczne jest zaplanowanie modernizacji istniejącej instalacji, co wiąże się z zakupem nowych urządzeń. Obecna automatyka budynku oparta jest na niewspieranym i nierozwijanym systemie TacVista, którego środowiskiem jest system operacyjny Windows 7. Zmiana automatyki i sterowania w kluczowych centralach ma na celu optymalizację pracy układu HVAC. Budynek muzeum różni się od innego rodzaju obiektów rygorem utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza. Wiąże się to z koniecznością ochrony znajdujących się w przestrzeniach ekspozycyjnych dzieł sztuki, które wymagają zachowania odpowiedniego mikroklimatu. Zagwarantowanie właściwych warunków konserwatorskich oznacza zapewnienie jak najmniejszych wahań wilgotności i temperatury w jak najdłuższym czasie.

Dzięki usprawnieniu przepływu powietrza w newralgicznych miejscach oraz instalacji nowych urządzeń tam, gdzie dotychczasowa klimatyzacja nie spełniała wymogów, możliwe będzie zapewnienie bardziej zrównoważonego mikroklimatu zarówno dla zwiedzających, jak i eksponatów. Dodatkowe działania, takie jak wymiana uszkodzonych nawilżaczy, przyczynią się do zmniejszenia wahań wilgotności i temperatury, co jest kluczowe dla długoterminowej ochrony dzieł sztuki. Projekt modernizacji systemu HVAC w muzeum nie tylko przewiduje kompleksowe działania techniczne, ale również został szczegółowo przygotowany pod kątem organizacyjnym, co ułatwia jego skuteczne wdrożenie. Opracowany kosztorys obejmuje dokładne wyliczenia kosztów związanych z naprawą, wymianą oraz uruchomieniem poszczególnych urządzeń.

Dzięki przygotowanej specyfikacji technicznej, która zawiera konkretne parametry planowanych urządzeń i komponentów, możliwe jest wyłonienie wykonawcy w transparentnym procesie zamówień publicznych. Dokumentacja techniczna uwzględnia szczegółowe opisy niezbędnych działań, takich jak modernizacja automatyki, wymiana uszkodzonych elementów systemu czy dodanie nowych jednostek klimatyzacyjnych w miejscach o niedostatecznym chłodzeniu.