OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Otwórz uszy, otwórz oczy! Marzenie o wspólnym języku// – spacer po wystawie z Agatą Zbylut

Otwórz uszy, otwórz oczy! Marzenie o wspólnym języku – spacer po wystawie z Agatą Zbylut

29.10.2024 godz. 17.30

Opublikowano: 23.10.2024

We wtorek, 29 października, o godzinie 17.30 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Jedzenie w sztuce z artystką Agatą Zbylut, której fotografie z cyklu Most Shocking Is Not How Shocked You Are Now, but How Unshocked You Will Be in the Future prezentowane są na ekspozycji.

 

Bardzo wiele wciąż nieprzepracowanych problemów krąży wokół stołu, tego, co się na nim znajduje i dlaczego. Kto przygotował jedzenie? Kto za nie zapłacił? Czy jedzenie może być nieetyczne? Kto o tym decyduje?

Przechodząc przez wystawę Jedzenie w sztuce wraz z Agatą Zbylut zatrzymamy się przy kilku wybranych pracach, które cechuje – zdaniem artystki – pewna zmienność odbioru: zależna od czasu czy względem systemu wartości patrzącego. Punktem wyjścia do oprowadzania będzie refleksja Adrienne Rich – poetki eseistki, feministki, badaczki koncepcji wspólnego języka, który miał być osiągany poprzez połączenie poezji, sztuki i idei feministycznych.

 

Agata Zbylut – artystka, feministka, weganka, aktywistka i kuratorka; kierowniczka Katedry Fotografii na szczecińskiej Akademii Sztuki.  W swoim rozwoju artystycznym czerpała z różnych środowisk: dyplom w Pracowni Rysunku i Intermediów (1999, Uniwersytet Zielonogórski), doktorat w dziedzinie sztuk użytkowych (2008, Wydział Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu), habilitacja (2012, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi). Od 2010 pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2013 na stanowisku profesory nadzwyczajnej), gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i Działań Postartystycznych. W 2004 roku założyła Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, które pod jej skrzydłami zbudowało kolekcję i doprowadziło do powołania Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg (2007, 2009, 2011). Odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005). W swojej twórczości koncentruje się na autoportrecie jako narzędziu badania relacji między ciałem a percepcją. Dla artystki autoportret to forma szczerej wypowiedzi, która pozwala na eksplorację kwestii tożsamości płciowej, społecznej i kulturowej.

Opłata za udział wynosi 20 zł od uczestnika. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefoniczną 12 263 40 35 (wtorek – piątek, godz. 9–16). Bilety można nabyć w kasie przed rozpoczęciem spotkania, umożliwiają one zwiedzanie MOCAK-u w dniu wydarzenia. Podczas warsztatów wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna oraz filmowa.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Otwórz uszy, otwórz oczy! – edycja II.