OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Défilé #5//

Défilé #5

Artysta: AES+F
Technika: lightbox
Wymiary: 205 × 106 × 22 cm
Rok powstania: 2000-2007

Ludzki lęk przed przemijaniem ukryty za obsesyjnym dekorowaniem ciała. Śmierć zostaje ukazana w „eleganckiej” wersji, która wbrew wysiłkom jeszcze bardziej podkreśla martwość ciała.

„W projekcie Défilé badamy sposób, w jaki ludzie radzą sobie z problemem śmiertelności, przeciwstawiając obraz śmierci obrazowi piękna, w tym przypadku ekskluzywnej mody. W zestawieniu mody i śmierci odnaleźliśmy współczesny odpowiednik tradycyjnych przeciwstawień miłości i śmierci oraz piękna i śmierci.

Wyobrażanie śmierci jedynie w zestawieniu jej z czymś innym wydaje się jednym z fundamentalnych przejawów ludzkiej natury, tak jakby myślenie wyłącznie o niej samej było ciężarem nie do udźwignięcia. Obsesyjne zainteresowanie modą symbolizującą doczesność może być rozpatrywane jako sposób na poradzenie sobie z lękiem przed śmiercią. To starożytna troska o modę. Możemy ją dostrzec w rytuałach związanych ze śmiercią wypracowanych przez kulturę zachodnią, i nie tylko. Ludzie od zawsze próbowali dekorować śmierć, co jest umocowane w pragnieniu zapobieżenia jej. Tworząc cykl Défilé, chcieliśmy jednocześnie pozostawić uczestnika-widza z poczuciem przepływu życia, przynajmniej częściowo uczynić kontemplację śmierci łatwiejszą. Przyznając tym śmiertelnym formom poczucie godności i piękna, jakie jest w śmierci, w pewnym sensie dajemy im również życie po życiu.”