OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Audycja o sztuce//. Nedko Solakov / Kazimierz Malewicz

Audycja o sztuce. Nedko Solakov / Kazimierz Malewicz

22.08.2017 godz. 12

Opublikowano: 21.08.2017

MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u. Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.

Od 22 do 25 sierpnia o godzinie 12 Monika Smyła z Działu Edukacji będzie opowiadać o pracy Nedko Solakova.

Monika Smyła – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W MOCAK-u pracuje w Dziale Edukacji. Zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty i instalacje.

Nedko Solakov (1957, Bułgaria)
Obraz abstrakcyjny (bez ramy)
2016
obiekt

Obecność tekstu jest stałym elementem praktyki artystycznej Solakova. W tym przypadku bohaterem opowieści jest, zainspirowany ikoną XX-wiecznej abstrakcji autorstwa Kazimierza Malewicza, czarny kwadrat przygnębiony brakiem swojej oryginalności. Jego historia została spisana na przesadnie bogatej, złoconej ramie, która ma podkreślić fakt upomnikowienia obrazu. Ta forma oprawy została zaproponowana przez filozofa-gawędziarza wynajętego do podniesienia statusu dzieła i zagwarantowania mu miejsca w historii sztuki. Ornamentalny kontekst tylko pogłębił niedolę czarnego kwadratu. Nie wiedział on, że malarz, filozof-gawędziarz, rzeźbiarz i złotniczka byli spokrewnieni. Ironiczno-humorystyczna opowieść obnaża układy rynku sztuki oraz niebezpieczne zjawisko nadrabiania braku oryginalności interpretacją.