OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//AUSCHWITZWIELICZKA//. Rzeźba Mirosława Bałki na Zabłociu w Krakowie

AUSCHWITZWIELICZKA. Rzeźba Mirosława Bałki na Zabłociu w Krakowie

Opublikowano: 28.12.2022

Rzeźba Mirosława Bałki AUSCHWITZWIELICZKA powstawała w latach 2008–2009. Praca ma formę betonowego tunelu o długości 17 metrów, wysokości 2,5 metra, szerokości 2,5 metra i wadze 17 ton. W suficie tunelu wycięto napis „AUSCHWITZWIELICZKA”, który pojawia się na ścianach jako projekcja. Od 2018 roku rzeźba należy do Kolekcji MOCAK-u.

Dzieło Mirosława Bałki odnosi się ironicznie do oferty krakowskich biur turystycznych proponujących łączone wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce i obozu Auschwitz-Birkenau. To połączenie reklamuje usługę, natomiast jest całkowicie pozbawione refleksji odnoszącej się do sensu tych miejsc i przynależnej im pamięci. Mirosław Bałka wybrał formę tunelu, ponieważ jest ona symbolem przejścia. Jednak pomiędzy tymi dwoma miejscami nie ma przejścia, bo są to różne światy. Jedno nie łączy się z drugim. Ironię pogłębia zlanie nazw tych miejsc w jedno słowo. Materiał użyty w tej pracy, czyli surowy beton, często pojawia się w realizacjach Bałki.

We wrześniu 2009 roku rzeźba została odsłonięta na pl. Niepodległości w Podgórzu. W sierpniu 2010 roku przeniesiono ją na ul. Lipową, przy tunelu stacji PKP Kraków Zabłocie, w sąsiedztwie MOCAK-u i Muzeum Krakowa. W marcu 2016 roku, ze względu na rozbudowę stacji Kraków-Zabłocie, rzeźba dzięki uprzejmości MPK została zdeponowana na terenie należącym do tego przedsiębiorstwa.

W 2023 roku MOCAK wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej, przy współpracy z firmą RE-Bau, ponownie wyeksponuje rzeźbę w przestrzeni publicznej. Obiekt znajdzie się w pobliżu mostu Kotlarskiego, na terenie poszerzonego parku Stacja Wisła na Zabłociu.