OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Awangarda przeciw awangardzie. Tendencje antyawangardowe w czeskiej kulturze lat 30. i 40.//

Awangarda przeciw awangardzie. Tendencje antyawangardowe w czeskiej kulturze lat 30. i 40.

05.12.2013 godz. 18

Opublikowano: 05.12.2013

W czwartek 5 grudnia o godzinie 18 w Bibliotece MOCAK-u odbędzie się wykład Hanny Marciniak Awangarda przeciw awangardzie. Tendencje antyawangardowe w czeskiej kulturze lat 30. i 40.

Spotkanie poświęcone będzie nurtom antyawangardowym, które zaczęły
pojawiać się w czeskiej literaturze, sztuce i krytyce, począwszy od lat 30., często wewnątrz ruchów tradycyjnie kojarzonych z szeroko rozumianą awangardą artystyczną, takich jak surrealizm, ekspresjonizm, poetyka Grupy 42. Owe odśrodkowe i autokrytyczne tendencje, takie jak specyficznie pojęty, antropologicznie uzasadniany realizm, historyczny katastrofizm, zakwestionowanie innowacyjności czy oryginalności jako uniwersalnego prawa ewolucyjnego sztuki, rozsadzają od wewnątrz pozornie monolityczny ruch zwany awangardą i kwestionują samą zasadność tego pojęcia w kontekście kultury czeskiej.

Hanna Marciniak – doktorantka w Instytucie Literatury Czeskiej i Komparatystyki Uniwersytetu Karola w Pradze. Tłumaczka języka czeskiego i angielskiego. Przygotowuje rozprawę poświęconą poezji Tadeusza Różewicza i Jiříego Kolářa w kontekście pisarstwa osobistego i świadectwa Shoah. Zajmuje się również awangardową teorią obrazu.

Wykład i dyskusja odbędą się w języku polskim.

Cykl spotkań z młodymi badaczami Awangarda Środkowej i Wschodniej Europy – innowacja czy naśladownictwo?, realizowany na Wydziale Polonistyki UJ, finansowany jest z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW. Głównym celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można myśleć o awangardach naszej części Europy jako spójnym kierunku artystycznym i na czym miałaby polegać jego odrębność wobec awangardy zachodniej oraz rosyjskiej.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.awangarda-srodka.pl.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Czeski sen.