OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Bruno Schulz: Sex-Fiction//

Bruno Schulz: Sex-Fiction

27.10.2022 - 19.02.2023

Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę. Podstawą tej diagnozy są „wyznania” artystyczne – rysunki i Xięga bałwochwalcza. Wystawa w MOCAK-u oraz towarzysząca jej publikacja starają się podważyć taki wizerunek, ponieważ wydaje się zbyt dużym uproszczeniem tej niezwykłej indywidualności.

Schulz używał dwóch języków. Historia literatury i sztuki zna twórców, którzy operują i słowem, i obrazem. Jednak rzadko się zdarza, aby na obu polach pojawił się talent równej klasy. Jego literatura zachłystuje się nadmiarem samej siebie. Jego rysunki drążą temat na wzór mantry. Schulz próbował poznać i zrozumieć siebie. Używał do tego dwóch narzędzi – słowa i obrazu. Niestety żadne nie okazało się kuloodporne.

Najlepiej ze współczesnych rozumiała go Nałkowska; łączył ich krótki romans. „Z tej udręki odrywa się nagłe dobro, parę dni pobytu Brunona Schulza, jego listy. Jest zbyt delikatny i słaby, aby mógł mi być ratunkiem – ale świat jego myśli dał mi przeciwwagę i wytchnienie”.

Na wystawie w MOCAK-u pokażemy kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza. Przygotowaliśmy również eksperyment z autoportretami. Z większych kompozycji wycięliśmy przedstawienia twarzy artysty i ułożyliśmy w ciągu analizującym jego psychikę. Również ten podgląd nie potwierdza stereotypów interpretacyjnych na temat Schulza.

Maria Anna Potocka


Audiodeskrypcja do wybranych prac na wystawie

Do wystawy Bruno Schulz: Sex-Fiction są dostępne nagrania z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących.

Z audiodeskrypcją wystawy można się zapoznać przed wizytą w Muzeum lub w jej trakcie, korzystając z własnego urządzenia (na przykład smartfona). Audiodeskrypcję można odtworzyć w plikach MP3 oraz przeczytać w plikach tekstowych dostępnych poniżej.

Pliki do odsłuchania:

Okładka Xięgi bałwochwalczej V
Autoportret (fragment)
Kobieta – panna Kuziw, pies, mężczyzna – autoportret
Grupa nagich postaci przy stole
Akt kobiecy
Naga kobieta siedząca na kanapie i leżący na podłodze mężczyzna
Kobiety, grupa mężczyzn
Scena na ulicy. Kobiety i karzeł
Scena na ulicy
Mężczyzna niosący kobietę na ramionach

Pliki tekstowe >>


Tekst audiodeskrypcji:
Alicja Maciejewska
Konsultacje: Katarzyna Zawodnik
Lektor: Hubert Chłopicki


Teksty ETR, czyli easy to read, po polsku łatwe do czytania. Odpowiadają one na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Tekst: Regina Mynarska
Konsultacje dostępności: Julia Maślińska
Konsultacje merytoryczne: Edyta Wyżga
Projekt i skład publikacji: Łukasz Podgórni
Realizacja: Fundacja Pełni Kultury