OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją//. Julius von Bismarck

Czwartki z Kolekcją. Julius von Bismarck

05.11.2020 godz. 11–19

Opublikowano: 28.09.2020

Czwartki z Kolekcją to projekt, w ramach którego w każdy czwartek – dzień darmowego wstępu na wystawy Kolekcji MOCAK-u – w sali audiowizualnej można zobaczyć wybrane prace wideo z Kolekcji Muzeum.

W październiku oraz listopadzie w ramach kolejnej edycji projektu Czwartki z Kolekcją prezentujemy pracę Juliusa von Bismarcka Landscape Painting (Forest).

Artysta przeprowadził eksperyment społeczny. Zatrudnił miejscową ludność do przemalowania fragmentu lasu na biało, a następnie polecił uczestnikom przywrócenie przyrodzie pierwotnych kolorów na podstawie własnych wspomnień. Całość akcji utrwalono na filmie. Z daleka krajobraz wygląda naturalnie, ujęcia szczegółów ujawniają jednak warstwę farby pokrywającą kamienie, drzewa i trawę. W swoich pracach Julius von Bismarck bada wiarygodność naszej pamięci obrazu świata, w którym żyjemy na co dzień.

Ta odsłona Czwartków z Kolekcją towarzyszy wystawie studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zatytułowanej Antropocen, prezentowanej w Galerii RE od 29 października 2020 roku.

Julius von Bismarck (1983, Niemcy)

Instalacja, obiekt, wideo, performans, fotografia. Artysta multimedialny, który skupia się na problematyce percepcji i doświadczenia oraz badaniu ograniczeń fizycznych i społecznych człowieka. W swoich realizacjach łączy zainteresowanie nowymi technologiami i nauką. Najnowsze prace twórcy zwracają się ku środowisku naturalnemu. Julius von Bismarck wykorzystuje przyrodę jako tło do swoich happeningów lub bezpośrednio w nią ingeruje.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w sali audiowizualnej w godzinach 11–19. W czwartki wstęp na wystawy Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.