OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Delfina Jałowik w jury Nagrody Vordemberge-Gildewart na 2020 rok

Delfina Jałowik w jury Nagrody Vordemberge-Gildewart na 2020 rok

Opublikowano: 26.02.2020

Coroczny konkurs stypendialny Fundacji Vordemberge-Gildewart odbywa się w różnych krajach od 1983 roku. MOCAK organizował go w latach 2011 oraz 2018. Wyróżnieni w tych dwóch edycji polscy artyści otrzymali łącznie 110 tysięcy franków szwajcarskich (równowartość 450 tysięcy złotych). W tym roku konkurs odbył się już po raz trzeci w Holandii. Wcześniej, w 1989 roku jego laureatem był Guido Gellen, a w 2000 – Mark Manders.

22 lutego 2020 roku w Kunstmuseum Den Haag w Hadze miało miejsce posiedzenie ośmioosobowego jury powołanego przez Fundację. Do udziału w obradach zaproszono przedstawicielkę MOCAK-u, kierowniczkę Działu Sztuki Delfinę Jałowik. Na wystawie konkursowej w GEM Museum of Contemporary Art, oddziale Kunstmuseum, pokazano prace 10 artystów z Belgii i Holandii. Pierwszą nagrodę w wysokości 60 tysięcy franków szwajcarskich otrzymała Nadia Guerroui (ur. 1988). Wyróżnienie w wysokości 10 tysięcy franków szwajcarskich przyznano Evie Gioli (ur. 1991). Wystawa trwa od 23 lutego do 5 kwietnia 2020 roku, biorą w niej udział: Salim Bayri, Deborah Bowmann, Bob Eikelboom, Ricardo van Eyk, Eva Giolo, Nadia Guerroui, Sharon Van Overmeiren, Emma van der Put, Dan Walwin, Charlott Weise. Więcej informacji >>

W 2011 roku MOCAK zorganizował pierwszą polską edycję konkursu stypendialnego Fundacji Vordemberge-Gildewart.  Wzięło w niej udział wzięło 15 twórców. Ich prace zostały zaprezentowane na wystawie Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart. Spośród nich międzynarodowe jury, powołane przez Radę Fundacji, wyłoniło troje laureatów: pierwszą nagrodę (20 tysięcy franków szwajcarskich) otrzymała  Anna Okrasko, wyróżnienia (po 10 tysięcy franków szwajcarskich) – Róża Litwa i Jan Dziaczkowski. W 2018 roku MOCAK po raz drugi został zaproszony do przygotowania konkursu w Polsce. Do wystawy Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018 zakwalifikowanych zostało 16 artystów. Ich prace wzięły udział w konkursie. Pierwszą nagrodę, w wysokości 40 tysięcy franków szwajcarskich, otrzymała Diana Lelonek. Wyróżnienia po 15 tysięcy franków szwajcarskich przyznano Maciejowi Cholewie i Małgorzacie Goliszewskiej.