OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Dobra przemoc// - debata w ramach Grolsch ArtBoom Festival

Dobra przemoc - debata w ramach Grolsch ArtBoom Festival

07.06.2013

Opublikowano: 24.05.2013

7 czerwca, godz. 15.00 – 19.00
8 czerwca
, godz. 16.00 – 19.00

Jaką rolę odgrywają w przestrzeni miasta, a jaką chcą odgrywać artyści? Jakie są rzeczywiste skutki dla miasta i i zamieszkujących je mieszkańców wytwarzane przez działania artystyczne? Na czym polega dialog z mieszkańcami – jakimi narzędziami promocyjnymi posługują się twórcy festiwalu w przestrzeni publicznej i jakim językiem? Jak produkcja sztuki łączy się z mechanizmami marketingowymi miast?

Dobra przemoc. Festiwale sztuki w przestrzeni publicznej to otwarta debata publiczna i panel ekspercki poświęcony strategiom artystycznym i realnemu funkcjonowaniu sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. To spotkanie ekspertów i artystów aktywnie uczestniczących w lokowaniu w przestrzeni publicznej zjawisk z zakresu sztuki współczesnej. Prezentacje najważniejszych wydarzeń public art w Polsce staną się pretekstem do dyskusji dotyczącej rozpoznania intencji artystów i producentów sztuki, polityki przestrzeni miejskiej, zagadnień partycypacji jako często fetyszyzowanej formy kontaktu z odbiorcą, festiwalizacji życia kulturalnego miast. To jedyne w Polsce wydarzenie tego typu zainicjowane przez Festiwal Artboom we współpracy z sopockim Artloop, będące platformą dla kuratorów, organizatorów i managerów zajmujących się przygotowaniem i realizacją inicjatyw w przestrzeni publicznej. W dyskusji udział wezmą twórcy, artyści działający w przestrzeni miejskiej, organizatorzy najważniejszych festiwali prezentujących sztukę w przestrzeni publicznej, radni Miasta Krakowa, przedstawiciele samorządu.

Tytuł debaty został zaczerpnięty z książki Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji architekta i urbanisty Krzysztofa Nawratka, wykładowcy School of Architecure, Design and Envionment w Playmouth, który będzie honorowym uczestnikiem spotkania.

Prowadzący:
Bogna Świątkowska – założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana
Krzysztof Nawratek – architekt, urbanista, doktor nauk technicznych.

Uczestnicy debaty:
Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk – Festiwal Survival, Wrocław
Marta Skowrońska  – Warszawa w budowie, Warszawa
Michał Mioduszewski – Park Rzeźby na Bródnie, Warszawa
Lena Dula, Emilia Orzechowska –  Artloop,  Sopot
Aleksandra Szymańska  – Festiwal Narracje Gdańsk
Aleksandra Wasilkowska – Europejska Stolica Kultury Wrocław
Anna Hora, Dawid Nickel – Instytut Kultury Katowice – Miasto Ogrodów
Joanna Stembalska – biennale OUT OF STH we Wrocławiu
Antoni Burzyński – Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ", Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku