OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Głos w sprawie pisarstwa kobiet//. Spotkanie online podczas Festiwalu Frankofonii 2021

Głos w sprawie pisarstwa kobiet. Spotkanie online podczas Festiwalu Frankofonii 2021

11.03.2021 godz. 17

Opublikowano: 03.03.2021

W czwartek 11 marca o godzinie 17 Biuro Walonia-Bruksela w Polsce, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zapraszają na spotkanie online z trzema pisarkami z Walonii-Brukseli: Veroniką Mabardi, Laurence Rosier i Annick Walachniewicz.

Wydarzenie odbędzie na Facebooku Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Rozmowa zostanie poprowadzona w języku francuskim, z polskimi napisami.

To wirtualne spotkanie organizowane w ramach Festiwalu Frankofonii pozwoli uhonorować dwie belgijskie autorki związane z teatrem i sztukami wizualnymi. Pierwszą z nich jest Veronika Mabardi, z wykształcenia aktorka, ale także pisarka, autorka sztuk teatralnych i ilustrowanych powieści, drugą – Annick Walachniewicz, artystka wizualna, scenografka i pisarka. Opowiedzą one o procesie twórczym widzianym z pozycji współczesnej artystki, ale także z pozycji kobiety, której tożsamość jest wynikiem skrzyżowania się historii rodzinnej z Historią pisaną przez duże „H”, zwłaszcza w przypadku Annick Walachniewicz, naznaczonej piętnem drugiej wojny światowej. Jaką formę twórczości literackiej wybrać dzisiaj? O czym opowiadać? W jaki sposób mówić o świecie jako pisarka i jako kobieta?

Na te pytania postara się odpowiedzieć także Laurence Rosier, socjolingwistka i profesorka na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, która interesuje się tematem płci z punktu widzenia języka, a ściślej – komunikatu, autorka eseju na temat obelg kierowanych do kobiet. Poruszy także kwestię opisywania żałoby i godnego końca życia. Z kolei Przemysław Szczur, literaturoznawca z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opowie o teoretycznych i historycznych aspektach pisarstwa kobiet: dlaczego tak bardzo ono dzieli, skoro stanowi podstawę wolności i emancypacji wszystkich, nie tylko kobiet?

Dyskusję poprowadzą literaturoznawczyni i teatrolog Karolina Czerska (Uniwersytet Jagielloński) oraz doradczyni ds. kontaktów akademickich i kulturalnych Walonii-Brukseli w Polsce Marie Giraud-Claude-Lafontaine.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość zadawania pytań w komentarzach - paneliści będą obecni w trakcie transmisji i postarają się odpowiadać na bieżąco.

Organizatorzy: Biuro Walonia-Bruksela w Polsce, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Wydarzenie jest częścią projektu badawczego „Polska-Belgia: skrzyżowanie perspektyw literackich” realizowanego przez belgijsko-polski zespół badawczy złożony z naukowców z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, Archiwum i Muzeum Literatury w Brukseli oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Projekt jest współfinansowany przez Wallonie-Bruxelles International oraz polską Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA.