OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Kim jest konserwator?//

Kim jest konserwator?

24 września 2011 roku, w ramach X Podgórskich Dni Drzwi Otwartych, otworzyły się także drzwi pracowni konserwatora sztuki w MOCAK. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych zwiedzającym, a także poznania tajników pracy Zofii Kerneder – konserwatorki dzieł sztuki współczesnej.

Jak mówi sama konserwatorka, bycie konserwatorem polega przede wszystkim na poznawaniu dzieła. Żeby móc je naprawić albo wiedzieć jak się o nie troszczyć, trzeba wiedzieć z czego i jak zostało zrobione. Czasem konserwator bierze udział w procesie powstawania prac artystów, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieła sztuki współczesnej.

Uczestnicy, po obejrzeniu wystawy, mogli dowiedzieć się, w jaki sposób powstały dzieła, będące w kolekcji muzeum, a także poznać tajemnice pracowni konserwatora. Okazało się, iż przedmioty, którymi posługujemy się na co dzień – żelazko, słoiki, tarki, noże – są niezbędne także w pracach konserwatorskich. Następnie goście MOCAK na chwilę sami weszli w rolę konserwatora, przygotowując np. płótno do malowania obrazu, czy specjalistyczny klej, którego przygotowanie przypominało niemal zabiegi kulinarne.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się w naszej fotogalerii, zapraszamy do oglądania!