OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #12. Maria Jarema | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #12. Maria Jarema | #MOCAKonline!

11.04.2021 godz. 18-19.30

Opublikowano: 22.03.2021

W niedzielę 11 kwietnia o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o dwóch książkach Agnieszki Daukszy: Jaremianka. Biografia oraz Maria Jarema. Wymyślić sztukę na nowo.

Ich lektura będzie dla nas okazją do refleksji nad zakorzenionymi w kulturze wizerunkami twórców i pamięcią o nich. Zastanowimy się również, w jaki sposób sztuka może podejmować problemy narzucanych kobietom ról społecznych. Odniesiemy się przy tym do prezentowanych dotychczas w MOCAK-u materiałów dotyczących Grupy Krakowskiej oraz wystawy stałej w Bibliotece Mieczysława Porębskiego, gdzie obejrzeć można abstrakcyjną pracę artystki z 1958 roku.

Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej: Jaremianka.
Gdzie jest Maria? – to pytanie przyświecające Jaremiance Agnieszki Daukszy. Rozpisana na siedem rozdziałów opowieść chronologiczne prezentuje życie Marii Jaremy przez pryzmat nawiązywanych relacji: to ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka między innymi Różewiczów, Sternów, Przybosiów. Zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują. „Nie umarła” – twierdzili zgodnie jej bliscy. Zatem gdzie jest Maria? Faktograficznie jest jedną z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by „wymyślić sztukę na nowo”, studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot. Jej obraz rekonstruowany jest jednak z rozproszonych materiałów na przecięciu faktów, fikcji i autokreacji: prywatnych zapisków, przyjacielskich anegdot, listów i fotografii, z których wyobraźnia autorki układa barwny portret artystki. W biografii znajdziemy również różnorodne reprezentacje członków Grupy Krakowskiej i osób towarzyszących Jaremie na różnych etapach jej twórczego życia: legendy miejskie o młodości Xawerego Dunikowskiego, obserwacje dotyczące wczesnego rozwoju Tadeusza Kantora czy awanturniczy portret Henryka Wicińskiego.

Maria Jarema. Wymyślić sztukę na nowo pod redakcją Agnieszki Daukszy stanowi zbiór informacji o artystce w trzech kategoriach. Pierwszą są Pisma zebrane artystki: po raz pierwszy publikowane razem teksty o malarstwie, rzeźbie i architekturze światowej, procesie twórczym, społeczeństwie, polityce, statusie artystów czy sytuacji kobiet. Głos Jaremianki jest mocny, stanowczy, a ona sama śmiało odnosi się do bieżących wydarzeń, w ciekawy sposób rozważa tradycję i antycypuje tendencje współczesne. Książka zawiera dużą ilość reprodukcji i zdjęć prac Jaremy, zarówno ikonicznych dla sztuki XX wieku, jak i dotychczas nieznanych lub niepublikowanych, pochodzących z prywatnych kolekcji. Rozdział O sztuce Marii Jaremy stanowi komentarze ekspertek i ekspertów, między innymi: Maria Jarema w pejzażu teatralnym Krakowa Karoliny Czerskiej, Maria Jarema. Tańcząc czyli w swojej skórze. O doświadczaniu teatru Ady Grzelewskiej czy esej Agaty Małodobry o paryskich inspiracjach Jaremy. Wydanie stanowi usystematyzowany, bardziej akademicki głos na temat Jaremianki, który uzupełnia lżejszą narracyjnie formę biografii.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >>

Po zakupie biletu prześlemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.

Z biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Agnieszka Dauksza (ur. 1988) – laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku (Klub Auschwitz i inne kluby). Finalistka Nagrody Naukowej „Polityki” (2018). Autorka książek Kobiety na drodze. Doświadczenie emancypacji, Afektywny modernizm. Akademiczka, doktor literaturoznawstwa związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i środowiskiem Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.

Terminy kolejnych spotkań:
16.5.2021 – Jesień, Ali Smith
13.6.2021 – O zmierzchu, Therese Bohman
4.7.2021 – Autobiografia Alice B. Toklas, Gertrude Stein