OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #19: //Między światem a mną// | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #19: Między światem a mną | #MOCAKonline!

12.12.2021 godz. 18

Opublikowano: 03.12.2021

W niedzielę 12 grudnia o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego porozmawiamy o książce Ta-Nehisi Coates Między światem a mną w tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego (Wydawnictwo Agora, 2021).

Książki, o których rozmawiamy w obecnej odsłonie klubu czytelniczego, poruszają tematykę cielesności. Uznając ciało za nośnik realizacji i potencjału zmian społecznych, chcemy dyskutować o jego dominujących reprezentacjach, estetyzacji i polityczności. Prezentowana w cyklu literatura najnowsza w różny sposób dotyka tematu doświadczania ciała i opowiadania o nim poprzez autobiografie, reportaże i powieści. Ich lektura stanie się dla nas okazją do dyskusji nad strategiami artystycznymi opartymi na użyciu ciała jako środka wyrazu i źródła symboli, których głównymi polami działania w sztuce wizualnej są autoportret, malarstwo i performans. W tym zakresie odniesiemy się do trwającej w MOCAK-u wystawy Artysta jest obecny. Proponujemy lekturę porównawczą, poszerzającą kontekst prezentowanych prac.

Między światem a mną (Between the World and Me) to wydany w 2015 roku esej autobiograficzny opowiadający o doświadczeniu bycia czarnoskórym Amerykaninem. Napisany w formie listu ojca do dorastającego syna jest erudycyjnym komentarzem politycznym, naświetlającym wszechobecną przemoc systemową oraz dyskryminację rasową. Co znaczy być ojcem, gdy twoje dziecko jest czarnoskórym nastolatkiem, a twoim krajem są Stany Zjednoczone Ameryki? Inspiracją dla książki była powieść Jamesa Baldwina z 1963 roku Następnym razem pożar, która rozpoczyna się listem narratora do młodego bratanka. Między światem a mną to bestseller „New York Timesa”, zdobywca National Book Award, finalista Nagrody Pulitzera i National Book Critics Circle Award.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >>

Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.

Z Biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Ta-Nehisi Paul Coates (ur. 30 września 1975 w Baltimore) – amerykański pisarz, eseista, laureat National Book Award. Nagradzany scenarzysta komiksów Marvela, jeden z najwybitniejszych współczesnych publicystów amerykańskich. Jego książki poruszają tematykę społeczną, w tym problemów rasowych.

Między światem a mną znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zapraszamy do wypożyczania.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej twórczości i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.

Nadchodzące spotkania:

23 stycznia – Kallia Papadaki Dendryty
20 lutego – Ali Smith Zima