OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Konkurs. MOCAK i Miesiąc Fotografii w Krakowie

Konkurs. MOCAK i Miesiąc Fotografii w Krakowie

31.12.2019 godz. 23:59

Opublikowano: 28.10.2019

Wyniki konkursu

Dnia 23 stycznia 2020 roku rozstrzygnięto konkurs na cykl prac artystycznych podejmujących temat Zabłocia w kontekście historii i zmiany tożsamości po upadku zakładów przemysłowych. W składzie jury znaleźli się: dwie przedstawicielki MOCAK-u (Mirosława Bałazy, Agnieszka Sachar), dwie przedstawicielki Fundacji Sztuk Wizualnych (Joanna Gorlach, Agnieszka Szuścik) oraz juror zewnętrzny (Wojciech Wilczyk).

Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami jury zdecydowało o niewyłonieniu laureatki/laureata konkursu. Według osób oceniających nadesłane projekty nie wykorzystały w pełni potencjału tematu i nie były wystarczająco dopracowane pod względem technicznym.

Jury zdecydowało jednak o przyznaniu wyróżnienia Martynie Baście, autorce projektu Za błotem, składającego się z fotografii oraz wideo, za przedstawienie oryginalnej interpretacji tematu.

Aktualizacja: 5.2.2020 r.

 


 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Fundacja Sztuk Wizualnych, organizator Miesiąca Fotografii w Krakowie, ogłaszają konkurs na cykl prac artystycznych podejmujących temat Zabłocia w kontekście historii i zmiany tożsamości po upadku zakładów przemysłowych. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u, w Galerii Re, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2020. Wernisaż odbędzie się 23 kwietnia 2020 roku. Zaproszenie jest kierowane do studentek i studentów oraz tegorocznych absolwentek i absolwentów kierunków artystycznych. Termin nadsyłania zgłoszeń to 31 grudnia 2019 roku.

 • Temat

Tematem konkursu jest Zabłocie w kontekście historii i zmiany tożsamości po upadku wielkich zakładów przemysłowych.

W XIV wieku Zabłocie należało do Kazimierza, będącego wówczas odrębnym miastem. W wyniku rozbiorów znalazło się w granicach Austrii i weszło w skład nowego miasta Podgórze. Na przełomie XIX i XX wieku rozwinęły się tutaj zakłady przemysłowe i kolejowe, powstały hale magazynowe. W 1915 roku Zabłocie, podobnie jak całe ówczesne Podgórze, włączono do Krakowa.II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na losach tego obszaru. W pobliżu został założony obóz pracy Plaszow i utworzono getto. Z sąsiadującego z Zabłociem placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta) organizowano transporty krakowskich Żydów do obozów zagłady. Niemcy postanowiły kontynuować rozwój przemysłu w tym rejonie, a w zakładach – między innymi w fabryce naczyń emaliowanych znanej jako Deutsche Emailwarenfabrik (DEF) Oskara Schindlera – pracowali więźniowie pobliskiego podobozu obozu Plaszow. Po wojnie Zabłocie nadal pełniło funkcję obszaru o charakterze industrialnym. Upadek przemysłu w latach 90. doprowadził do konieczności zbudowania nowej tożsamości tej części Krakowa w kontekście coraz prężniejszego rozwoju miasta, dla którego ważnym źródłem dochodów stała się turystyka. Do popularyzacji Zabłocia przyczynił się film Stevena Spielberga Lista Schindlera (1993). Na terenie dawnej fabryki powstały dwie placówki muzealne: oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (obecnie Muzeum Krakowa) o nazwie Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Obecnie Zabłocie intensywnie się rozwija już nie jako obszar przemysłowy, ale miejsce działalności artystów oraz modna okolica mieszkaniowa.

 • Do kogo kierowane jest zaproszenie?

Konkurs kierowany jest do studentek i studentów oraz tegorocznych absolwentek i absolwentów kierunków artystycznych polskich uczelni.

 • Jak zgłosić swój udział?

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać:

 • opis projektu konkursowego oraz wizerunki prac opatrzone kompletnymi podpisami z informacją o tytule, dacie, technice oraz wymiarach (zgłoszenia prosimy przesyłać w formacie PDF, objętość do 10 stron, maksymalny rozmiar: 20 MB),
 • krótką notkę biograficzną (maksymalnie 1800 znaków), zawierającą adres e-mail.

Nie możemy zagwarantować spełnienia wszystkich wymagań ekspozycyjnych, prosimy jednak o zaznaczenie ewentualnych preferencji.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem zgloszenia@photomonth.com, w tytule e-maila prosimy wpisać „Konkurs MOCAK/MFK”. Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na warunki konkursu określone w Regulaminie konkursu. Prosimy o dołączenie skanu podpisanego wydruku klauzuli informacyjnej RODO. Powyższe dokumenty oraz plan Galerii Re do pobrania poniżej.

 • Jak wyłonimy zwycięzców?

Zwycięzców wskaże powołane przez organizatorów pięcioosobowe jury w składzie: dwóch reprezentantów Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, dwóch przedstawicieli Miesiąca Fotografii w Krakowie, jeden juror zewnętrzny. Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy otrzymają informację drogą e-mailową, lista finalistów zostanie również opublikowana na stronie internetowej organizatorów.

 • Co zapewniamy?

Zwycięski cykl będzie prezentowany na wystawie w Galerii Re – jednej z przestrzeni ekspozycyjnych Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK – od 24 kwietnia do 20 września 2020 roku. Zastrzegamy sobie prawo do wyboru więcej niż jednego zwycięzcy.

Organizatorzy zapewniają:

 • honorarium za udział w wystawie, którego łączna wysokość nie przekroczy kwoty 1500 zł brutto, co oznacza, że w przypadku większej liczby laureatów konkursu kwota ta podlegać będzie podziałowi,
 • opiekę merytoryczną,
 • promocję wystawy,
 • profesjonalną dokumentację wystawy,
 • sfinansowanie kosztów produkcji prac (z elementami aranżacji) do wystawy do kwoty 4000 zł brutto.

Terminy

 • nadsyłanie zgłoszeń: do 31.12.2019 włącznie
 • obrady jury: 15–31.1.2020
 • ogłoszenie wyników: 5.2.2020
 • podpisanie umowy: 6–13.2.2020
 • produkcja prac: 14–29.2.2020
 • montaż: 23–27.3.2020
 • wernisaż: 23.4.2020
 • czas trwania wystawy: 24.4–20.9.2020