Krzysztof Wodiczko //Obalenie wojen//
Przejdź do wystawyKrzysztof Wodiczko Obalenie wojen
Wydanie tłumaczenia na język polski The Abolition of War Krzysztofa Wodiczko. Oryginalna wersja publikacji ukazała się w języku angielskim w 2012 roku jako część projektu artystycznego autora. Obalenie wojen dotyczy ważnych kwestii społeczno-politycznych i nawiązuje do prezentowanej w Muzeum społecznie zorientowanej wystawy Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku.
W niniejszej książce Krzysztof Wodiczko przedstawia szczegółową analizę swojej propozycji dla Światowego Instytutu na rzecz Obalenia Wojen – „pomnika nie-wojny” wzniesionego jako konstrukcja obudowująca Łuk Triumfalny w Paryżu.
Autor nieprzejednanie uważa, że jeśli nie uznamy istnienia obecnej „kultury wojny” i nie przetniemy pępowiny, która nadal nieubłaganie łączy nas z gloryfikowaną historią i celebracją agresji, to nie wolno nam twierdzić, że w przyszłości rozwiążemy konflikt zbrojny. Aby zapanował pokój, musimy najpierw stanąć wobec „kultury wojny”, przyznać się do niej i wreszcie z niej zrezygnować. Krzysztof Wodiczko świadomie zakłada nowe wzorce globalnej współzależności jako niezbędny krok na drodze do realnego pokoju.
język publikacji: polski
przekład: Paweł Łopatka
projekt graficzny: Rafał Sosin
format: 170 × 230 mm
liczba stron: 144
okładka miękka
ISBN 978-83-62435-25-8
rok wydania: 2013