OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Lukáš Houdek. //Hidźra – pomiędzy płciami// – otwarte oprowadzanie po wystawie

Przejdź do wystawy

Lukáš Houdek. Hidźra – pomiędzy płciami – otwarte oprowadzanie po wystawie

01.04.2023 godz. 12-13.30

Opublikowano: 09.03.2023

W sobotę, 1 kwietnia, o godzinie 12 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi autor przedstawionych na niej zdjęć, czeski artysta Lukáš Houdek.

Wystawa Lukáša Houdka, artysty z Kolekcji MOCAK-u, podejmuje temat społeczności Hijras w Indiach. Artysta po raz pierwszy zetknął się z tym tematem podczas pobytu w Indiach w 2008 roku. Cztery lata później, po przestudiowaniu dostępnej literatury, postanowił bezpośrednio przyjrzeć się wspólnocie i doświadczyć jej rzeczywistości. Rezultatem tego zainteresowania stały się dwa projekty artystyczne, które Houdek kontynuuje od 2012 roku. Powstały dwie serie fotograficzne dokumentujące codzienne życie hidźr. Te prace prezentujemy w Galerii Beta.

Lukáš Houdek (1984) fotografia, obiekt. Jego sztuka pozostaje nierozerwalnie związana z aktywizmem społecznym. Zaczynał od fotograficznych cykli dokumentujących życie Romów zamieszkujących różne części Europy. Jest autorem serii prac na temat powojennych konfliktów pomiędzy ludnością czeską a niemiecką, transformacji zachodzących po zakończeniu wojny na terenach przygranicznych. Szuka praktycznych rozwiązań najistotniejszych problemów danej społeczności.

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Osoby zainteresowane tłumaczeniem na język polski prosimy o kontakt z Działem Wiedzy o Sztuce MOCAK-u pod numerem telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – piątek, godz. 9–16).

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu wstępu do Muzeum. Udział w oprowadzaniu nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Uczestników i uczestniczki prosimy o zebranie się w Galerii Beta na 10 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.