OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Maria Anna Potocka //150 lat malarstwa polskiego//

Maria Anna Potocka 150 lat malarstwa polskiego

Opublikowano: 21.10.2019

W niedzielę 27 października w godzinach 12–13 zapraszamy na 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, gdzie na stoisku B25 (hala Dunaj) Maria Anna Potocka podpisywać będzie swoją najnowszą książkę 150 lat malarstwa polskiego (Wydawnictwo BOSZ).

150 lat malarstwa polskiego autorstwa Marii Anny Potockiej to bogato ilustrowany zbiór blisko pięćdziesięciu esejów poświęconych najwybitniejszym polskim artystom od drugiej połowy XIX wieku do współczesności. Każdy z tekstów koncentruje się na wskazaniu esencji twórczości danego malarza – od zarysowania tła biograficznego, często przez analizę psychologiczną twórcy, po podsumowanie jego dorobku artystycznego. Rozważania wzbogacone są o interpretacje wybranych dzieł sztuki, które niejednokrotnie wykraczają poza oczywiste przesłanie, jakie niesie obraz. Jak zauważa autorka: »Właściwy sens sztuki zawiera się w twórcy. Dzieła są jedynie tropami, które pozwalają do tego źródła dotrzeć«. Maria Anna Potocka umożliwia czytelnikom wnikliwe i bardzo subiektywne spojrzenie na dorobek artystyczny wielu polskich malarzy, choćby Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Edwarda Dwurnika i Leona Tarasewicza, tłumacząc, że indywidualne relacje z czyjąś sztuką i zgłębienie jej w osobisty sposób pozwalają każdemu odbiorcy przeistoczyć się niejako w artystę” (z materiałów wydawcy).

 

Zapraszamy również do odwiedzania stoiska MOCAK Bookstore (D51, hala Wisła), na którym przedstawimy najnowsze publikacje MOCAK-u, przedmioty artystyczne oraz gadżety z logotypem Muzeum.

Program Targów >>