OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

MOCAK 2013–2014. Raport z działalności Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

MOCAK 2013–2014. Raport z działalności Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Opublikowano: 08.07.2015

Publikacja opisuje najważniejsze wydarzenia, wystawy i projekty zrealizowane przez instytucję oraz przedstawia główne kierunki działania Muzeum.

W latach 2013–2014 MOCAK prowadził szeroką działalność wystawienniczą i edukacyjną. W każdym roku miały miejsce trzy duże otwarcia: w lutym, w maju i w październiku. Podczas dwóch majowych, programowo najważniejszych otwarć zaprezentowane zostały wystawy z serii łączącej sztukę z ważnymi kategoriami cywilizacyjnymi: Zbrodnia w sztuce Gender w sztuce

MOCAK wyszedł także naprzeciw oczekiwaniom osób poszukujących fachowej literatury. Wystawom organizowanym przez Muzeum zawsze towarzyszyły obszerne katalogi, w tym również katalogi dla osób niewidomych wydane w alfabecie Braille’a i w formie tyflografik.

Muzeum prowadziło również szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Realizowane przez edukatorów projekty adresowane były do bardzo zróżnicowanych grup odbiorców. Jeden  z większych projektów stanowiła konferencja Sztuka i wolność, której towarzyszyła publikacja pod tym samym tytułem i wystawa Prywatne wnętrze prezentująca prace pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Kolekcja MOCAK-u poszerzyła zbiory o 740 prac, w tym 246 prac zakupionych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2013–2014 zaobserwowano dynamiczny przyrost frekwencji, która w roku 2014 przekroczyła 100 tysięcy zwiedzających i cechowała się prawie 100% przyrostem w stosunku do roku 2013.