OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

„MOCAK Forum” 1/2020 [15] //NATURA – KULTURA//

„MOCAK Forum” 1/2020 [15] NATURA – KULTURA

Opublikowano: 19.05.2020

15. numer czasopisma „MOCAK Forum” jest poświęcony związkom natury i kultury, wpisując się w bardzo aktualne rozważania dotyczące ich wzajemnych powiązań i przenikania się.

Jego redaktorem prowadzącym jest prof. Monika Bakke, która tak pisze o współzależności natury i kultury: „Akceptacja i poszanowanie tej wizji życia postrzegane są teraz jako konieczność dająca szansę na (prze)trwanie – nie tylko ludzkiego gatunku, ale każdego gatunku. W sprawie tej głos zabierają zarówno naukowcy i aktywiści, jak i artyści oraz pisarze. Olga Tokarczuk w przemowie noblowskiej stwierdziła, że musi „opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stawającą się na naszych oczach jednością, a my jego – jednocześnie małą i potężną – częścią”. Jest wiele podobnych głosów i wyraźnie pobrzmiewa w nich postulat porzucenia anachronicznego antropocentryzmu jako wizji świata niebezpiecznie i fałszywie izolującej nas od innych. Wobec kryzysu klimatycznego i narastającej dewastacji środowiska Anna Tsing pisze, że „bez współpracy wszyscy umrzemy”, podkreślając jednocześnie, że każdy gatunek na rozmaite sposoby współpracuje z innymi; mimo różnic tworzy relacje”.

Na tematyczną część rocznika „MOCAK Forum” składa się 12 tekstów. Ich autorami są: Kat Austin, Joanna Bednarek, Prudence Gibson i Monica Gagliano, Joanna Jeśman, Rafał Kosewski, Andrzej Marzec, Anna Nacher, Andrzej W. Nowak,  Katarzyna Proniewska-Mazurek, Marek Wasilewski, Karolina Żyniewicz (również autorka okładki).  Część tę kończy esej wizualny Krzysztofa Maniaka zatytułowany Tarniny, będący zapisem naturo-kulturowej praktyki, jaką jest spacer wśród roślin. Natomiast w części poświęconej edukacji znalazł się tekst Anny Pyzik dotyczący działaniom edukacyjnym w naturze oraz wywiad Marleny Nikody z syryjską poetką Kholoud Charaf. Numer zamykają wywiady z artystami z Kolekcji MOCAK-u – Deborah Sengl oraz Piotrem Lutyńskim oraz esej wizualny Zofii Kerneder.

Wydawnictwo: MOCAK
Język publikacji: polski
Rok wydania: 2020
Typ okładki: miękka
Liczba stron: 136
Format: 210 × 270 mm

Kup teraz