OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Natura – materiał twórczy//. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

Natura – materiał twórczy. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

15.10.2021 - 17.10.2021

W dniach 15–17 października odbędą się Międzynarodowe Targi Sztuki ArtVilnius’21. Jest to największe tego rodzaju wydarzenie w krajach bałtyckich. Podobnie jak w poprzednich latach towarzyszy mu specjalny program wystawienniczy, w którego ramach MOCAK po raz szósty został zaproszony do przygotowania ekspozycji na bazie swoich zbiorów.

Wystawa ukazuje twórczy potencjał natury. Julius von Bismarck bada wiarygodność naszej pamięci, prosząc uczestników zorganizowanej przez siebie akcji o odtworzenie fragmentu krajobrazu. Rolf Julius przenosi cząstkę audiosfery amazońskiej dżungli w przestrzeń wystawienniczą. Krzysztof Maniak podczas minimalistycznych performansów w plenerze pyta o swoją rolę jako artysty w relacji do otoczenia. Małgorzata Markiewicz aranżuje intymne akcje, po których pozostają jedynie kompozycje z ubrań przypominające kwiaty – w ten sposób przenosi fragment sfery prywatnej w publiczną. Teresa Murak wyraża tęsknotę za zespoleniem z naturą, nosząc ubrania porośnięte rzeżuchą. Beat Streuli zaś, rejestrując zmagania surferów w kontakcie z żywiołem, sugeruje egzystencjalny wymiar tej aktywności.

Kolekcja MOCAK-u liczy obecnie ponad 5000 dzieł. Naszą ambicją jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie z twórczością wizualną, że jest ona niezbędnym narzędziem pojmowania świata. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuką jest głównym celem Muzeum, a Kolekcja to kluczowe narzędzie do jego osiągnięcia. Od początku istnienia MOCAK programowo zestawia sztukę polską ze światową, aby pokazać, że są one równorzędne, jeśli chodzi o wartości, przekaz czy media.

Miejsce:
Centrum wystawowo-konferencyjne Litexpo w Wilnie
Data wystawy:
15.10.2021 - 17.10.2021
Artyści:
Julius von Bismarck
Rolf Julius
Krzysztof Maniak
Małgorzata Markiewicz
Teresa Murak
Beat Streuli
Kurator:
Monika Kozioł