OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Nieuchwytny dźwięk. Odkrywanie wirtualnego (2014-2018)//

Salvatore Vitale Nieuchwytny dźwięk. Odkrywanie wirtualnego (2014-2018)

27.04.2018 - 17.06.2018

Mieszkający w Szwajcarii artysta wizualny podejmuje próbę zobrazowania świata danych cyfrowych za pomocą fotografii. W rzeczywistości wirtualnej każda cenna informacja w formie binarnej, zanim dotrze do celu, jest tymczasowo magazynowana i modyfikowana. Vitalego interesują tajemnice cyberprzestrzeni, wszechobecne usługi internetowe oraz media społecznościowe, ponieważ korzystanie z nich wymaga nieustannej refleksji oraz zaufania człowieka do maszyny.

Fotografie zaprezentowane na wystawie Nieuchwytny dźwięk. Odkrywanie wirtualnego przedstawiają między innymi niepozorne urządzenia, w których magazynowane są materiały cyfrowe. Autorowi udało się dotrzeć do względnie młodej gałęzi szwajcarskiego przemysłu informatycznego. Firmy działające w tym sektorze w ostatnich latach zmieniły kraj w dochodową przystań, pozwalającą przechowywać i chronić dane z całego świata.

Instalacja prezentowana podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie jest częścią większego projektu zatytułowanego Jak zabezpieczyć kraj. Opowiada on o cyfrowym przepływie danych i pomaga zrozumieć zasady funkcjonowania technologii i infrastruktury do tego służących. W prezentacji Vitalego określenia takie jak „malware”, „hosting danych”, „hakowanie”, „superkomputery” i „serwery” zilustrowane zostają konkretnymi przedmiotami. Materiały audiowizualne oraz interaktywne elementy instalacji umożliwiają odbiorcy bezpośrednie doświadczenie działania sieci, której na co dzień zawierzamy informacje o sobie.

Salvatore Vitale (ur. 1986) – artysta i redaktor. Urodził się i wychował w Palermo (Włochy), a obecnie mieszka w Szwajcarii. W latach 2015–2016 był stypendystą Swiss Arts Council, w roku 2017 otrzymał grant PHmuseum. Jego prace prezentowano w wielu muzeach i na festiwalach fotografii, między innymi Photoforum Pasquart, OCAT Shanghai, T3 Photo Festival Tokyo, Gazebook – Sicily Photobook Festival i Jaipur Photo. Vitale jest również współzałożycielem i redaktorem naczelnym magazynu „YET” oraz członkiem akademii Deutsche Börse Photography Foundation Prize. Był jurorem sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie, Grolsch Unseen Residency i Kassel Dummy Award. Prowadził warsztaty w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Szwajcarii, Holandii, Nepalu, Rosji, Belgii i we Francji. Występuje także z wykładami na temat współczesnej fotografii.

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
27.04.2018 - 17.06.2018
Wernisaż:
26.04.2018 godz. 18
Artysta:
Salvatore Vitale
Kurator:
Iris Sikking
Koordynatorzy:
Joanna Gorlach
Martyna Sobczyk