OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Nowe prace Shinjiego Ogawy w Kolekcji MOCAK-u

Nowe prace Shinjiego Ogawy w Kolekcji MOCAK-u

Opublikowano: 13.06.2014

Japoński artysta Shinji Ogawa przekazał Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie osiem prac. Dzieła trafią do wciąż powiększającej się Kolekcji MOCAK-u.

Kolekcja Muzeum wzbogaci się o obraz olejny Madame Récamier (2009/2011), namalowany według dzieła Jacques’a-Louis Davida z 1800 roku, i akryl Milk Crown (2007). Do zbiorów MOCAK-u trafi również praca The Great Passion 5 (2011) – rysunek tuszem powstały w oparciu o jedną z grafik Albrechta Dürera, a także wykonana tą samą techniką praca Alice (2011), trzy rysunki ołówkiem z cyklu Peace of Mind (Portable) (2011) oraz zbiór zatytułowany Reading (2008). Artysta osobiście przekazał je Muzeum podczas swojej wizyty w Krakowie. Obecnie trwają prace inwentaryzacyjne.

Dzieła Shinjiego Ogawy były kilkukrotnie pokazywane na stałych i czasowych wystawach MOCAK-u. W 2011 roku podczas prezentacji Historia w sztuce można było oglądać prace Kronika Polski (2010–2011), Wczoraj i dziś, Paryż (2010) oraz Wczoraj i dziś, Kraków (2010). W tym samym roku artysta poprowadził w Muzeum warsztaty zatytułowane The Circle of Time – Krakow. Na prezentowanej obecnie wystawie Kolekcji MOCAK-u pokazywane jest wideo Zakłócenie (2006), w którym Ogawa wykorzystał zbiór archiwalnych pocztówek, przede wszystkim z miast europejskich.

Twórczość Ogawy charakteryzuje niespotykana precyzja wykonania oraz tradycyjne wykorzystanie klasycznych mediów – malarstwa i rysunku. Artysta obiektem swojego zainteresowania czyni ślady przeszłości – stare fotografie, pocztówki, ikoniczne dzieła malarstwa europejskiego i grafiki japońskie, które przekomponowuje, zmuszając widza do ponownej analizy dobrze znanych obrazów. W pracach malarskich Ogawa z biegłością odtwarza dzieła wielkich mistrzów, takich jak Jean-François Millet, Jan Vermeer czy Leonardo da Vinci. Usuwa z nich kluczowe elementy kompozycji, co wywołuje w widzu niejasne poczucie braku i zaburzenia utartego porządku. Jego rysunki przypominają przetworzone komputerowo fotografie. Artysta powiela ikoniczne elementy pejzażu miejskiego, takie jak Krzywa Wieża w Pizie, katedra w Rouen czy krakowska Wieża Ratuszowa. Wykreowane przez Ogawę światy to nie tylko manipulacja percepcją, ale także podważenie przekonania o istnieniu jednej, obiektywnej rzeczywistości.

Shinji Ogawa (ur. 1959) – japoński artysta wizualny. Absolwent Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu w Mie. Indywidualne wystawy w Toyota Municipal Museum of Art w Aichi (Souvenir/Souverain, 2002), Nagoya University Museum (Conversation Piece, 2005), The National Museum of Art w Osace (Shinji Ogawa – Interfering Worlds, 2006) oraz w krakowskim Bunkrze Sztuki (Realizm perwersyjny, 2008). Prace artysty znajdują się w kolekcjach: Okazaki Mindscape Museum w Aichi, The National Museum of Art w Osace, The Museum of Modern Art w Shiga, Toyota Municipal Museum of Art w Tokai City. Ogawa jest uznawany za jednego z najbardziej obiecujących azjatyckiech artystów – został szczególnie doceniony między innymi podczas drugiej edycji Targów Sztuki Art Basel w Hongkongu.