OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

O Romanie Ingardenie rozmawiają: Stróżewski, Woleński, Zagajewski i Potocka

Przejdź do wystawy

O Romanie Ingardenie rozmawiają: Stróżewski, Woleński, Zagajewski i Potocka

22.09.2020 godz. 18

Opublikowano: 20.08.2020

We wtorek 22 września o godzinie 18 MOCAK zaprasza na spotkanie poświęcone Romanowi Ingardenowi, towarzyszące wystawie Filozof i fotograf oraz publikacji o tym samym tytule. W wydarzeniu wezmą udział: Władysław Stróżewski, Jan Woleński i Adam Zagajewski. Rozmowę poprowadzi Maria Anna Potocka.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na polski język migowy (PJM) przez Magdalenę Sipowicz i Marzenę Kasperską.

Roman Ingarden (1893–1970) urodził się w Krakowie, studiował matematykę i filozofię we Lwowie, Getyndze, Wiedniu i Fryburgu Bryzgowijskim. Pracę doktorską, obronioną w 1918 roku, napisał pod kierunkiem Edmunda Husserla. Pracował jako nauczyciel i wykładowca. W 1933 roku został profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1950–1956 musiał z powodów politycznych zawiesić pracę uniwersytecką. Wówczas powstała większość fotografii prezentowanych na wystawie. W 1957 roku został kierownikiem Katedry Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie dzięki niemu powstał najsilniejszy ośrodek polskiej fenomenologii. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem wielu książek, artykułów oraz przekładów: od filozofii literatury poprzez estetykę i teorię poznania po ontologię. Roman Ingarden zyskał na świecie uznanie głównie dzięki swoim pracom z dziedziny ontologii i estetyki. Wystawa jest okazją do skonfrontowania jego myśli filozoficznej i praktyki fotograficznej.

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u oraz online za pomocą platformy PLAY KRAKÓW. Wstęp 2 zł. Limit miejsc na spotkanie w Muzeum został wyczerpany. Bilety na spotkanie online do kupienia tutaj. Liczba osób w sali została ograniczona zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną dla wspólnego bezpieczeństwa przygotowaliśmy nowy regulamin zwiedzania Muzeum.

Władysław Stróżewski – filozof, były kierownik Zakładu Ontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główne obszary jego badań koncentrują się wokół filozofii wartości, ontologii, filozofii człowieka, estetyki, historii filozofii. Kontynuator tradycji fenomenologii Romana Ingardena, autor między innymi książek Logos, wartość, miłość, Dialektyka twórczości, Istnienie i sens, O wielkości. Szkice z filozofii człowieka.

Jan Woleński – filozof, prawnik, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajmuje się historią filozofii, logiką formalną, filozofią języka i epistemologią, etyką i filozofią prawa. Autor wielu artykułów i książek, między innymi: Z zagadnień analitycznej filozofii prawa, Filozoficzna szkoła lwowsko-warszawska, Metamatematyka a epistemologia.

Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, laureat wielu nagród, niezwykle ceniony również za granicą. W latach 1963–1970 studiował filozofię (i psychologię) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Opublikował wiele utworów, między innymi Komunikat, List, Cienka kreska, Świat nie przedstawiony (z Julianem Kornhauserem), Obrona żarliwości, Prawdziwe życie.

Maria Anna Potocka – filozof sztuki, kurator, dyrektor MOCAK-u (2010–) i Bunkra Sztuki (2002–2010, 2019–). W latach 1972–2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1973 roku tworzyła kolekcję sztuki współczesnej z Polski i zagranicy. Autor książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002), Estetyka kontra sztuka (2007), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010), Nowa estetyka (2016), Zofia Posmysz. Szrajberka. 7566. Auschwitz 1942–1945 (2018), 150 lat malarstwa polskiego (2019) oraz wielu innych tekstów teoretycznych i filozoficznych.

Zapowiadany był również udział Karola Tarnowskiego, który z przyczyn losowych nie mógł ostatecznie uczestniczyć w spotkaniu.

Wystawa Romana Ingardena Filozof i fotograf jest czynna do 27 września 2020 roku.