OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

OKNOPLAST FOR ART – międzynarodowy konkurs artystyczny

OKNOPLAST FOR ART – międzynarodowy konkurs artystyczny

Opublikowano: 25.11.2022

Wystartował międzynarodowy konkurs dla artystów i artystek organizowany przez Grupę OKNOPLAST i MOCAK.

Na zwycięzców czekają: nagroda główna w wysokości 8 tys. euro oraz dwie nagrody wyróżnienia w wysokości 2 tys. euro. Zwycięskie prace zostaną również zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) będzie okno. Przedstawienie okna i jego specyfikacja techniczna w formie pliku CAD oraz PDF stanowią załączniki do regulaminu konkursu.

Zaproszenie kierowane jest do artystów i artystek, to jest studentów, studentek oraz absolwentów i absolwentek akademii sztuk pięknych lub innych uczelni artystycznych, a także twórców i twórczyń, którzy nie ukończyli kierunkowych (artystycznych) studiów, lecz mają udokumentowaną działalność artystyczną w postaci portfolio. W konkursie mogą wziąć udział także grupy artystyczne lub współautorzy zgłaszający jedną pracę konkursową. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zamieszkiwanie na terenie Unii Europejskiej. Więcej informacji w regulaminie konkursu >>

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27.02.2023 roku (o godzinie 23.59).

Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, dr Maria Anna Potocka, Andrzej Starmach, Anda Rottenberg i Edyta Kurpiel-Placek to jury, które będzie oceniać prace artystów.

Pełny regulamin konkursu >>

Link do strony internetowej konkursu >>

Grupa OKNOPLAST została mecenasem MOCAK-u. 10 października 2022 roku w Muzeum odbyła się międzynarodowa konferencja Hello OKNOPLAST 2022, inaugurująca tę współpracę.

„Sztuce najlepiej służy mecenat, za którym stoi wspólnota symbolu. A dzieło sztuki jest oknem na ten świat, którego sami z siebie nie potrafimy dostrzec. MOCAK i OKNOPLAST mają więc płaszczyznę porozumienia. Na niej wiele wspólnie zbudujemy” – powiedziała dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 • Jakie są etapy stworzenia pracy konkursowej?
 1. Zapoznanie się z regulaminem konkursu i FAQ.
 2. Stworzenie projektu - wizualizacji pracy konkursowej i opisu motywu przewodniego pracy konkursowej. W celu stworzenia wizualizacji artysta pobiera plik okna z sekcji pliki do pobrania >> https://bit.ly/3GVzAv5. Następnie wizualizację (w formie projektu graficznego, kolażu, szkicu rysunkowego lub szkicu wykonanego techniką mieszaną) przesyła do organizatorów za pomocą formularza zgłoszeniowego w formacie jpg, pdf lub innym wskazanym na stronie konkursu. Na tym etapie wystarczy wizualizacja, nie tworzymy jeszcze pracy na prawdziwym oknie.
 3. W kolejnym etapie Jury wybierze trzy prace finałowe, do tych artystów Organizator wyśle prawdziwe okno (po jednej sztuce), na którym wykonają projekt zgodnie z przesłaną wcześniej wizualizacją. Finalne prace zostaną zaprezentowane na oficjalnej konferencji oraz wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
 • Jak artysta ma stworzyć plik graficzny nałożony na formę okna, a potem zaprezentować to na wystawie?

Artysta pobiera plik okna z sekcji pliki do pobrania >> https://bit.ly/3GVzAv5

Następnie wizualizację (w formie projektu graficznego, kolażu, szkicu rysunkowego lub szkicu wykonanego techniką mieszaną – w każdym przypadku koncept projektu musi być czytelny dla oceniających go jurorów) przesyła do organizatorów za pomocą formularza zgłoszeniowego. Jeśli wygra, to na realnym oknie, dostarczonym do jego pracowni przez Organizatora, odwzorowuje swój koncept. Zwycięskie okno po naniesieniu projektu zostaje przewiezione do Muzeum MOCAK w Krakowie.

 • Jak powinna zostać wykonana praca konkursowa?

W pierwszym etapie Artysta tworzy wizualizację projektu w dowolnym formacie graficznym. Taki projekt ma dostarczyć Jury konkursu informacji o tym, jak będzie wyglądało finalne dzieło. Taka propozycja pracy zostaje przesłana w formacie pdf, jpg itp. do organizatorów konkursu. Jury spośród propozycji wybiera najlepsze pomysły, a artysta przekłada swoją wizję na prawdziwe okno. W pierwszym etapie konkursu NIE tworzymy pracy na prawdziwym oknie! Tworzymy jedynie wizualizację.

 • Jak powinna wyglądać wizualizacja projektu?

Dopuszczalne są wszelkie formy wizualizacji, które pozwolą jurorom zrozumieć ideę pracy i sposób w jaki artysta planuje wykonać dzieło na realnym oknie. Dopuszczalne są różne formy przedstawienia: projekty graficzne, kolaże, rendery 3d, szkice rysunkowe lub szkice wykonane techniką mieszaną – w każdym przypadku koncept projektu musi być czytelny dla oceniających go jurorów i wykorzystywać okno jako materiał na którym zostanie wykonana praca. Niezależnie od techniki wykonania, ostatecznie  przesłane pliki powinny być zapisane w jednym z formatów: jpg, pdf, png, psd, tiff, natomiast paczki plików w formatach rar lub zip.

 • Czy mogę wykonać projekt pracy lub pracę zwycięską na płótnie lub innym materiale?

Nie. Projekt pracy (wizualizację) wykonujemy na makiecie okna, dostępnej w plikach do pobrania na stronie konkursu. Jeśli otrzymamy informację, że nasza praca zwyciężyła, OKNOPLAST dostarcza prawdziwe okna do 3 artystów. Dopiero wtedy przekładamy swoją wizję na dostarczone nam okno. Okno jest płótnem do wyrażenia swojej twórczości. Możemy to porównać do stworzenia nowej kolekcji butelek czy innych przedmiotów użytkowych– artysta finalnie przenosi projekt na produkt, czyli na prawdziwe okno.

 • Co to znaczy, że okno nie może ulec zniszczeniu?

Okno nie może być zniszczone. Niedopuszczalne są zbite szyby, naruszenie struktury ramy okiennej w sposób, który uniemożliwi korzystanie z okna. Okno nie może być pokryte symbolami promującymi nienawiść lub obrażającymi uczucia innych osób (w tym uczucia religijne).

 • Jak wykorzystać okno jako element sztuki?

Artysta może w dowolny sposób zmienić okno w dzieło sztuki, ale bez zniszczenia jego struktury. Dowolnej technice artystycznej może zostać poddana rama okna, samo okno, pakiety szybowe w środku okna. Można namalować wybrany motyw na oknie, wybraną instalację umieścić między szybami, można stworzyć projekt klamki czy ramy okiennej. Można zagospodarować wszystkie przestrzenie dostępne w oknie, ale po tym okno nadal musi nadawać się do użytku i jego mechanizmy nie mogą być uszkodzone.

 • Czy projekt musi zawierać szyby?

Nie, artysta ma dowolność kreacji - projekt nie jest ograniczony użyciem tafli szkła. Koncept może zakładać usunięcie szyb, na potrzeby wykonania pomysłu artystycznego. W wypadku wygranej przez taki koncept, firma OKNOPLAST dostarczy okno nie zawierające szyb.

 • Czy dopuszczalne jest naklejanie płótna na szyby?

Tak, cała powierzchnia oraz wszystkie elementy okna są do dyspozycji artysty – można na nich wyklejać, malować, grawerować – technika jest dowolna. Warunkiem jest, by okno po wykonaniu pracy zachowało swoją podstawową bryłę oraz funkcje (można je otworzyć, zamknąć).

 • Czy dostanę okno do wykonania projektu?

Artysta najpierw tworzy wizualizację projektu i przesyła do Organizatora za pomocą formularza zgłoszeniowego. Twórcy trzech zwycięskich projektów otrzymają od Organizatora okna do wykonania swojej pracy. W pierwszym etapie konkursu projekt tworzymy konceptualnie, w dowolnej formie pozwalającej zwizualizować jego ostateczną formę, a nie na prawdziwym oknie.

 • Czy w wypadku wygranej OKNOPLAST po uzgodnieniu z artystą zdemontuje szyby i niepotrzebne dla projektu elementy, które pozwolą w zainstalowaniu pracy?

Oknoplast może poinstruować jak dokonać demontażu pewnych elementów, jednak całą pracę artysta musi wykonać sam.