OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej//. Spotkanie z Joanną Ostrowską

Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. Spotkanie z Joanną Ostrowską

05.05.2021 godz. 18

Opublikowano: 22.04.2021

Wydawnictwo Krytyki Politycznej i MOCAK zapraszają w środę 5 maja o godzinie 18 na spotkanie z Joanną Ostrowską wokół jej nowej książki Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. Z autorką rozmawiać będzie Tomasz Charnas.

Spotkanie odbędzie się wyłącznie w formie transmisji online za pośrednictwem strony PLAY KRAKÓW. Materiał będzie dostępny na platformie do 19 maja pod tym linkiem >>

Nieliczni Niemcy, którzy wykorzystywali seksualnie i dręczyli innych więźniów w nazistowskich jednostkach penitencjarnych – tak określano w Polsce mężczyzn skazanych w latach 1933–1945 na mocy paragrafu 175 piętnującego relacje homoseksualne.

„Oni” byli obcy; byli drapieżcami i było ich bardzo niewielu. Z tych trzech powodów nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano jako ofiar nazistowskiego systemu. Ocaleńców przemilczano. W Polsce „takich” ludzi miało nie być.

Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy, a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos.

Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach.

„Oni” nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „nich” nie da się już dłużej milczeć.

(z materiałów wydawcy)

Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis.

Tomasz Charnas – redaktor wydawniczy, copywriter. Redaktor książek między innymi Mariana Pankowskiego, Ewy Schilling, Ewy Sonnenberg, Michała Witkowskiego. Współautor słownika młodej polskiej kultury Tekstylia bis. Wieloletni nauczyciel akademicki i dziennikarz kulturalny. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera.