// Po co jest sztuka?//
Po co jest sztuka?
01.06.2012 - 31.12.2013
Projekt to próba odpowiedzenia na banalne, a jednocześnie podchwytliwe pytanie o sens istnienia sztuki. MOCAK zwraca się z nim do różnych grup społecznych, młodzieży, studentów ASP, młodych artystów, literatów. Realizacja projektu przewidziana jest na kilka lat, a jej efekty zostaną przedstawione w formie wywiadów, filmów, wystaw.
Dotychczasowe poszukiwania prowadzone były wraz ze studentami krakowskiej ASP. W czasie rocznego seminarium w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Bednarczyka i dr. Witolda Stelmachniewicza oraz pracowni interdyscyplinarnej Grzegorza Sztwiertni i Zbigniewa Sałaja prowadzone były rozmowy o sensie sztuki zarówno w wymiarze społecznym, edukacyjnym, jak i indywidualnym. Efektem spotkań są prace młodych twórców, które od października pojawiały się w przestrzeni MOCAK-u i na Zabłociu.
Artyści biorący udział w prezentacji:
Anna Askaldowicz, Tosia Dyblik, Karolina Jabłońska, Aleksandra Krawczyk, Tomasz Kręcicki, Kamil Kuitkowski, Cyryl Polaczek, Michał Kastory, Anna Pietrzak, Filip Rybkowski, Karolina Spyrka Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Kinga Zmysłowska.
W ramach projektu została wydana również książka Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami pod redakcją Tadeusza Nyczka, zawierająca dziewięć rozmów z polskimi literatami: Januszem Andermanem, Januszem Głowackim, Janem Gondowiczem, Ryszardem Krynickim, Markiem Nowakowskim, Jerzym Pilchem, Olgą Tokarczuk, Krzysztofem Vargą, Adamem Zagajewskim.
Drugi tom wywiadów został przygotowany przez Grzegorza Jankowicza.
O refleksję nad istotą sztuki poproszono również artystów, którzy będąc jednocześnie jej twórcami i odbiorcami, mogą wskazać nowy, ciekawy kierunek poszukiwań. Zostali zaproszeni do wspólnej pracy nad wizualnym numerem „MOCAK Forum”, czasopisma wydawanego przez Muzeum. Każdy z nich, konstruując swoją odpowiedź, sięgnął po najbliższą mu formę artystyczną, choć nie zawsze było to łatwe. Twórcy wideo czy performerzy mieli za zadanie przenieść swoje działania na dwuwymiarową przestrzeń kartki, a malarze – stworzyć narrację z obrazów.
Autorzy esejów wizualnych:
Agata Bogacka, NeSpoon, Róża Litwa, Ada Karczmarczyk, Jerzy Lewczyński, Tomek Baran, Pola Dwurnik, Marta Deskur, Łukasz Skąpski, Artur Żmijewski