OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Po co jest sztuka? Projekt na Zabłociu

Przejdź do wystawy

Po co jest sztuka? Projekt na Zabłociu

Opublikowano: 05.11.2012

Po co jest sztuka? to projekt, którego celem jest próba odpowiedzenia na  pytanie o sens sztuki. Pytanie, pozornie oczywiste, dotyka podstawowej  istoty działań artystycznych i ich wpływu na codzienne życie każdego  człowieka. Z prośbą o odpowiedź zwróciliśmy się do tej pory do grup studentów, artystów i pisarzy. W czasie rocznego seminarium  rozmawialiśmy ze studentami ASP o sensie  sztuki zarówno w wymiarze społecznym, edukacyjnym, jak i indywidualnym. Efektem tych spotkań są prace młodych twórców, które będą pojawiać się w przestrzeni Muzeum i Zabłocia. W seminarium brali udział: Ania Askaldowicz, Karolina Jabłońska,  Michał Kastory, Ola Krawczyk, Tomek Kręcicki, Kamil Kuitkowski, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Kinga Zmysłowska.


Od października 2012 roku na Zabłociu oglądać można prace trzech absolwentek  krakowskiej ASP: Antoniny Dylik, Anny Pietrzak i Karoliny Spyrki. Jest to pierwsza odsłona efektów rocznego seminarium zorganizowanego przez  MOCAK we współpracy z ASP. Na wystawę młodych artystek złożyło się dziewięć cytatów dotyczących sztuki, które rozmieszczone są w następujących lokalizacjach:

  • 1,2,3  budynek MOCAK-u
  • 4.  Klub Bal
  • 5.  Fundacja Sztuk Wizualnych
  • 6.  ul.Kącik 16
  • 7.  ul. Traugutta 7
  • 8.  ul. Lipowa 9
  • 9.  róg ul. Romanowicza i Lipowej

Zachęcamy do poszukiwań!

Autorki pracy:

Antonina Dylik (ur. 1987) – absolwentka ASP w Krakowie, dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Karola Badyny.


Anna Pietrzak (ur. 1986) – absolwentka ASP w Krakowie, dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka.


Karolina Spyrka (ur. 1987) – absolwentka ASP w Krakowie, dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Grzegorza  Sztwiertni i prof. Zbigniewa Sałaja.


Koordynator projektu: Katarzyna Wąs

Projekt Po co jest sztuka? realizowany jest wielowymiarowo. O refleksję nad istotą sztuki poprosiliśmy również artystów  i zaprosiliśmy ich do wspólnej pracy nad wizualnym numerem „MOCAK Forum”, czasopisma wydawanego przez Muzeum. Eseje wizualne zaprezentowali: Agata Bogacka, Tomek Baran, Marta Deskur, Pola Dwurnik, Ada Karczmarczyk, Jerzy Lewczyński, Róża Litwa, NeSpoon, Łukasz Skąpski, Artur Żmijewski.


Kolejną pozycją realizowaną w ramach projektu jest pierwsza cześć książki Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami pod redakcją Tadeusza Nyczka. To zbiór dziewięciu rozmów ze znanymi polskimi pisarzami i poetami: Januszem Andermanem, Januszem Głowackim, Janem Gondowiczem, Ryszardem Krynickim, Markiem Nowakowskim, Jerzym Pilchem, Olgą Tokarczuk, Krzysztofem Vargą, Adamem Zagajewskim. Wydanie części drugiej, pod redakcją Grzegorza Jankowicza, planowane jest na rok 2013.