Powtórka z historii sztuki. Zajęcia dla maturzystów | #MOCAKonline!
Powtórka z historii sztuki. Zajęcia dla maturzystów | #MOCAKonline!
Opublikowano: 18.02.2021
Wychodząc naprzeciw potrzebom maturzystów, MOCAK przygotował cykl ośmiu spotkań online, podczas których pomożemy uporządkować wiedzę, poznać sztukę najnowszą, powtórzyć najważniejsze informacje oraz nauczyć się skutecznie rozwiązywać zadania na egzaminie dojrzałości z historii sztuki.
W drugiej części cyklu omówimy najważniejsze zjawiska w sztukach wizualnych drugiej połowy XX i początków XXI wieku. Trwające około 90 minut spotkania odbędą się w każdą sobotę kwietnia 2021 roku w godzinach 15–16.30. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie tegorocznych maturzystów i maturzystki.
Harmonogram zajęć w kwietniu:
„Po każdej wojnie ktoś musi posprzątać”. Sztuka pierwszych dekad po II wojnie światowej
3.4.2021, godz. 15–16.30
Koniec II wojny światowej zapoczątkował nowy rozdział w historii sztuki. Artyści i artystki, chcąc odnaleźć się w nowej rzeczywistości, rozpoczęli eksperymenty, poszukiwania formalne. Pojawiły się też nowe tematy, przede wszystkim trauma wojny, która dotknęła całe pokolenia. Jednocześnie zaistniało społeczne i polityczne zapotrzebowanie na sztukę współtworzącą nowy porządek i niosącą otuchę. Na spotkaniu skupimy się na światowej scenie artystycznej i wyzwaniach, które stanęły przed artystami i artystkami w powojennej rzeczywistości. Omówimy między innymi późne realizacje Le Corbusiera, eksperymenty malarskie Jacksona Pollocka oraz rzeźby Alberta Giacomettiego.
W stronę nowych rozwiązań. Światowa scena artystyczna
10.4.2021, godz. 15–16.30
Poszukiwania nowych form ekspresji, które rozpoczęły się po II wojnie światowej, doprowadziły artystów i artystki do redefinicji procesu tworzenia, roli artysty i dzieł sztuki. Figura twórcy zaczęła przybierać różne wymiary: demiurga, ale też błazna czy biznesmena. Zmieniający się świat stanął przed nowymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatyczne i globalizacja. To wpłynęło na sztukę tego okresu, która chętnie korzystała też z najnowszych zdobyczy technologicznych. Na spotkaniu omówimy zagadnienia z zakresu land artu, konceptualizmu i pop-artu. Będziemy rozmawiać o interwencjach Jeanne-Claude i Christa, rozważaniach Josepha Kosutha oraz działalności Andy’ego Warhola.
Nowe formy, nowe treści. Sztuka w Polsce po II wojnie światowej
17.4.2021, godz. 15–16.30
Powojenną sztukę polską zaczęli kształtować artyści i artystki wykształceni jeszcze w latach 20. i 30., stąd widoczna jest kontynuacja niektórych zapoczątkowanych wówczas nurtów i motywów. Przemiany zachodzące w społeczeństwie i polityce odcisnęły jednak piętno na twórczości wielu twórców i twórczyń. Sztuka tego czasu opowiada powojenną rzeczywistość, eksperymentuje z formą i próbuje odpowiadać na pytania o ludzką egzystencję. W oficjalnej doktrynie socrealizmu artyści i artystki poszukiwali przestrzeni dla siebie. Efektem tych poszukiwań były nieoczekiwane formuły i nowatorskie rozwiązania. Podczas wykładu przyjrzymy się dziełom takich artystów jak Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski i Wojciech Fangor.
Po transformacji. Polska scena artystyczna przełomu XX i XXI wieku
24.4.2021, godz. 15–16.30
Rok 1989 i czas transformacji ustrojowej w kraju przyniosły wiele nowych trendów w sztuce. Nowa rzeczywistość otwierała możliwości, które nie były dostępne dla poprzednich pokoleń: swobodne podróże, studia za granicą czy nowe mechanizmy finansowania sztuki. Jednocześnie czas przemiany politycznej/przejścia między systemami obfitował w absurdy i odznaczał się wyjątkowym kolorytem, co stanowiło częste źródło inspiracji. Na ostatnim spotkaniu z cyklu omówimy między innymi działalność grupy Ładnie, Katarzyny Kozyry i Pawła Althamera.
Zajęcia składają się z dwóch 45-minutowych części z 10-minutową przerwą. Prowadzone będą na platformie Zoom. Spotkania odbywają się w kameralnych grupach (do dwudziestu osób). Opłata za udział w zajęciach wynosi 15 zł. Bilety do kupienia wkrótce w sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >>
Po zakupie biletu otrzymają Państwo szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w spotkaniu. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Działem Wiedzy o Sztuce w MOCAK-u pod adresem edukacja@mocak.pl i pod numerem telefonu 12 263 40 35 (wtorek – sobota, godz. 9–17).
Prowadzenie: Przemysław Ciępka – przewodnik i edukator w MOCAK-u, laureat olimpiady z historii sztuki. Magistrant historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od sześciu lat jako korepetytor z dużymi sukcesami przygotowuje licealistów do olimpiad i matury.
Harmonogram zajęć w marcu:
W trakcie pierwszych czterech zajęć wyjdziemy poza ujęcie chronologiczne, skupiając się na definicjach, własnościach dzieł sztuki i sposobach, w jaki o niej myślano. Ich głównym celem jest przygotowanie maturzystów do dwóch wysoko punktowanych zadań na egzaminie: analizy dzieła sztuki i wypracowania. Zajęcia podzielone będą na cztery następujące bloki tematyczne:
Sztuka – artysta – dzieło
6.3.2021, godz. 15–16.30
W trakcie spotkania omówimy podstawowe definicje związane ze sztuką rozumianą jako dziedzina działalności człowieka. Zajmiemy się również rolami, jakie w historii odgrywali artyści i artystki oraz sposobami, w jakie postrzegało ich społeczeństwo. Poruszymy też temat funkcji, jakie dzieła sztuki pełniły na przestrzeni wieków oraz przeobrażeń, jakim podlegał wachlarz dostępnych artystom środków wyrazu.
Zagadnienia formy
13.3.2021, godz. 15–16.30
Spotkanie skoncentruje się na własnościach formalnych dzieł sztuki. W trakcie zajęć dowiemy się, w jaki sposób opisywać malarstwo, rzeźbę, architekturę, a także nowe środki wyrazu, które pojawiły się w sztuce XX wieku.
Treści jawne i ukryte
20.3.2021, godz. 15–16.30
Uczestnicy i uczestniczki zajęć poznają metody, dzięki którym artyści przekazują treści w swojej twórczości. Omówione zostaną zagadnienia abstrakcji i figuracji, sztuki świeckiej i religijnej oraz najważniejsze motywy ikonograficzne występujące w historii sztuki zachodniej.
Odpowiednia metoda
27.3.2021, godz. 15–16.30
Spotkanie poświęcone zostanie przedstawieniu struktury arkusza maturalnego oraz sposobów rozwiązywania zadań w nim zawartych. Prowadzący przedstawi swoje ogólne uwagi na jego temat, a następnie uczestnicy i uczestniczki sami, z jego pomocą, rozwiążą poszczególne zadania.