OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Premiera książki //Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady//

Premiera książki Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady

12.12.2017 godz. 18

Opublikowano: 06.12.2017

MOCAK, Wydawnictwo Czarne oraz „Dwutygodnik” zapraszają 12 grudnia o godzinie 18 na krakowską premierę książki Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady pod redakcją zespołu „Dwutygodnika” i Łukasza Najdera. W rozmowie wezmą udział Łukasz Najder i Olga Drenda. Prowadzenie: Maciej Jakubowiak.

 

Nie jest łatwo określić, kiedy zaczęła się ta dekada dekad, ta superdekada. Co ją charakteryzowało i sprawiło, że była taka bogata, radosna, wyjątkowa? Przeniesienie życia towarzyskiego i literackiego na Facebooka, hipsterrealizm w kinie polskim, vaporwave, beka jako źródło udręki i uciechy, wysyp memów, gifów i sucharów, moda na bieganie, które zyskało status medytacji w ruchu? A może wcale nie było i nie jest wesolutko? A może nasze życie jest wegetacją w kapsułach własnych pokoi, które dzięki internetowi służą nam za wygodną ambasadę mizantropii? O tym właśnie jest ta książka. I taka właśnie jest ta nasza dziwaczna dekada o nowym smaku polskim – delfina w malinach. [materiały promocyjne wydawnictwa]

 

Autorzy: Jakub Banasiak, Jakub Bożek, Olga Drenda, Jakub Dymek, Małgorzata Dziewulska, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Mirosław Filiciak, Łukasz Gorczyca, Maciej Jakubowiak, Joanna Krakowska, Zofia Król, Iwona Kurz, Michał Paweł Markowski, Łukasz Najder, Wojciech Nowicki, Agata Pyzik, Bartosz Sadulski, Karol Sienkiewicz, Robert Siewiorek, Sebastian Smoliński, Jakub Socha, Jan Sowa, Stach Szabłowski, Ziemowit Szczerek, Jan Topolski, Konstanty Usenko, Jakub Wencel, Marcin Wicha.

 

Książka powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

 

Łukasz Najder (ur. 1976) – redaktor w Wydawnictwie Czarne, pisuje dla „Dwutygodnika”, „Polityki” i „Tygodnika Powszechnego”. W roku 2014 wydał w postaci e-booka zbiór próz fejsbukowych zatytułowany Transmisje.

Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, absolwentka etnologii i antropologii kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała między innymi w: „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Założycielka i autorka strony Duchologia Polska.

Maciej Jakubowiak – redaktor działu literatura w „Dwutygodniku”. Krytyk, doktor literaturoznawstwa, autor książki Nieuchronny plagiat. Prawo autorskie w nowoczesnym dyskursie literackim (2017).

 

Logo Wydawnictwa Czarne Logo "Dwutygodnik"