OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Projekt edukacyjny //Po prostu sztuka//

Projekt edukacyjny Po prostu sztuka

Opublikowano: 02.01.2020

W 2019 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK został zrealizowany projekt skierowany do odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu.

W ramach projektu odbyło się szkolenie kadr kultury, opracowano materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb wspomnianych grup odbiorców, w tym teksty łatwe do czytania i zrozumienia, oraz zorganizowano bezpłatne warsztaty i oprowadzania o charakterze integracyjnym.

Partnerami projektu były: Środowiskowy Dom Samopomocy Fundacji „Leonardo” i Fundacja dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie. Do współpracy zaproszeni zostali także studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jej efektem jest wielofunkcyjny mebel umożliwiający między innymi prezentowanie piktogramów informujących uczestników o planowanym przebiegu spotkania.

Na bazie wszystkich zgromadzonych materiałów zrealizowano w sumie osiem wydarzeń: cztery oprowadzania dla podopiecznych fundacji współpracujących z Muzeum i cztery integracyjne spotkania warsztatowe dla rodzin z dziećmi, w tym jedno z udziałem artystki – Małgorzaty Markiewicz.

Warsztaty odbywały się przy wsparciu wolontariuszy z Uniwersytetu Pedagogicznego, co umożliwiło indywidualne podejście do uczestników.