OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Puls utopii – rozbłyski w ciemni//. Halil Altindere

Przejdź do wystawy

Puls utopii – rozbłyski w ciemni. Halil Altindere

Opublikowano: 17.03.2016

Na elewacji budynku Muzeum prezentujemy kolejny baner w ramach projektu Ines Doujak i Olivera Resslera. Jego część stanowi tworzenie przez zaproszonych artystów i aktywistów koncepcji banerów, które ukazują utopijne projekty.

Przez najbliższy (21.3–25.4.2016) miesiąc eksponujemy pracę Halila Altindere Plac Taksim, czerwiec 2013.

Halil Altindere
Plac Taksim, czerwiec 2013
2014

Plac Taksim w Stambule stanowi tradycyjne miejsce spotkań. 1 maja w Święto Pracy gromadzą się tam setki tysięcy ludzi przed przemarszem przez miasto. Od lat 70. XX wieku na placu organizowane są także protesty, podczas których fasada budynku Centrum Kultury AKM służy za tło dla transparentów i plakatów.

W maju 2013 roku w związku z planowanymi inwestycjami w stambulskim Taksim Gezi Park rozpoczęła się wycinka drzew, wywołując masowy protest mieszkańców. Pokojowa manifestacja przeciw niszczeniu jednej z ostatnich enklaw zieleni została brutalnie stłumiona przez policję. Doszło do aresztowań, użyto gazu łzawiącego, a buldożery zniszczyły namioty postawione przez protestujących. W odpowiedzi nowe grupy manifestantów zajęły plac Taksim, rozwieszając na fasadzie Centrum Kultury AKM antyrządowe transparenty sprzeciwiające się projektowi szkodliwej rewitalizacji miasta oraz autokratycznej polityce premiera. Przed budynkiem widzimy członków zespołu hiphopowego Tahribad-ı İsyan (Bunt albo Zniszczenie). Pochodzą oni z romskiej dzielnicy Sulukule, ale ich teksty wyrażają frustracje i pragnienia większości mieszkańców Stambułu.