OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Śledzenie szczątków dyktatury.// Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Dany Arieli

Przejdź do wystawy

Śledzenie szczątków dyktatury. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Dany Arieli

31.08.2019 godz. 17

Opublikowano: 05.08.2019

W sobotę 31 sierpnia o godzinie 17 w Bibliotece MOCAK-u odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po kończącej się tego dnia wystawie Polski fantom Dany Arieli.

Ekspozycja stanowi część projektu Fantomy. Podróż śladami szczątków dyktatury, który Dana Arieli realizuje od 2009 roku. Dokumentuje w nim pozostałości po upadłych reżimach. Współcześnie wykonane zdjęcia dotyczą obiektów, przestrzeni i miejsc związanych z okresem II wojny światowej i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Artystka fotografowała także miejsca w 14 innych krajach, między innymi w Niemczech, Rosji, we Włoszech i państwach wschodniej Azji. Do tej pory artystka wykonała około 15 tysięcy zdjęć.

Czemu służą fotografie dokumentujące pozostałości po dawnych reżimach politycznych? Jak można korzystać z zasobów archiwum stworzonego przez artystkę?

W projekt angażowani są odbiorcy, którzy dzięki możliwości komentowania prac na stronie internetowej zabierają głos w dyskusji na temat przepracowywania trudnej przeszłości i jej fantomowego objawiania się w przestrzeni publicznej. Widzowie mogą zabrać do domu komentarze towarzyszące prezentowanym na wystawie fotografiom, jak również napisać własne na jednym z komputerów udostępnionych w czytelni.

Po wystawie oprowadzi jej kuratorka Marlena Nikody.

Dana Arieli (ur. 1963) – izraelska artystka, profesor historii. W swoich projektach bada relacje między sztuką a polityką, zarówno w systemach totalitarnych, jak i w demokracjach.

Marlena Nikody (ur. 1994) – kulturoznawczyni, pracuje w Dziale Wiedzy o Sztuce w MOCAK-u.

Więcej informacji na temat projektu: http://phantoms.photography/