OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Smog Free Project// w MOCAK-u. Spotkanie z Daanem Roosegaarde’em

Smog Free Project w MOCAK-u. Spotkanie z Daanem Roosegaarde’em

16.02.2018 godz. 18

Opublikowano: 05.02.2018

Smog Free Project, zainicjowany przez holenderskiego designera i innowatora Daana Roosegaarde’a, to ekspozycja plenerowa ukazująca wizję czystej przyszłości. Projekt, którego partnerem jest MOCAK, zostanie zaprezentowany w krakowskim parku Jordana.

W dniach 16 lutego – 15 kwietnia w holu głównym Muzeum będzie można zobaczyć Smog Free Project Pop Up Exhibition – prezentację pierścionka z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu pozyskane ze Smog Free Tower. 16 lutego o 18 zapraszamy też do sali audiowizualnej na spotkanie z Daanem Roosegaarde’em i Cecylią Malik, które poprowadzi Piotr Marecki.

W ramach projektu w parku Jordana stanie Smog Free Tower – największy oczyszczacz powietrza na świecie, wykorzystujący opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filitrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Skuteczność wieży została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology.

Swoją podróż po świecie Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 roku wieża pojawiła się w Chinach. Kolejny przystanek, Kraków, został wybrany nieprzypadkowo – to jedno z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęły walkę ze smogiem i zaczęły dbać o czystość powietrza. Projekt jest częścią wizji Roosegaarde’a, w którego twórczości szczególnie wybrzmiewa motyw „krajobrazów przyszłości”, łączący ludzi, technologie i miejsca w działaniach zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.

Ponad 80 procent ludzi żyjących w miastach oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Smog Free Project ma na celu inspirowanie mieszkańców miast, a także władz, organizacji pozarządowych, twórców kampanii społecznych i branży clean-tech do wspólnego działania na rzecz oczyszczania miasta ze smogu.

 

Więcej informacji na stronie: www.studioroosegaarde.net/project/smog-free-tower

 

15 lutego w parku Jordana nastąpi uroczyste otwarcie ekspozycji Smog Free Tower, którą mieszkańcy Krakowa będą mogli oglądać do połowy kwietnia.

 

Głównym partnerem Smog Free Project w Polsce jest ING Bank Śląski. Jego zaangażowanie w to przedsięwzięcie wynika z przyjętej przez niego w 2017 roku Deklaracji Ekologicznej, która zakłada wspieranie projektów mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom. Więcej informacji na stronie internetowej.

Projekt powstał dzięki pomocy Miasta Krakowa, Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

 

Daan Roosegaarde – holenderski artysta, innowator oraz twórca projektów społecznych, badających relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Ukończył architekturę w The Berlage Institute. W 2007 roku założył Studio Roosegaarde. Wspólnie z projektantami i inżynierami opracowuje tam ideę „krajobrazów przyszłości”, budując inteligentne i trwałe prototypy rozwiązań technologicznych dla miast. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na Światowym Forum Ekonomicznym. W Holandii został także uhonorowany tytułem Artysty Roku.

 

Cecylia Malik – krakowska artystka wizualna, kuratorka i aktywistka. Motywem przewodnim jej działalności jest przywrócenie człowieka do natury. Traktuje sztukę jako formę zaangażowania w sprawy ochrony przyrody. Prace Cecylii Malik można zobaczyć na wystawie Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979.

 

Piotr Marecki – kulturoznawca związany z Instytutem Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz znawca kina. Prezes Zarządu Fundacji Korporacja Ha!art, autor licznych publikacji prasowych i naukowych, w tym wywiadów rzek z Andrzejem Barańskim i Andrzejem Żuławskim (wspólnie z Piotrem Kletowskim). Wykładał między innymi w Japonii, Bułgarii, Norwegii i Stanach Zjednoczonych.

 

Rozmowa będzie tłumaczona z języka angielskiego.