OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spektakl //Trakl Nieskończony// w ramach Dni Austrii 2018

Spektakl Trakl Nieskończony w ramach Dni Austrii 2018

14.11.2018 godz. 19

Opublikowano: 29.10.2018

W środę 14 listopada o godzinie 19 MOCAK i Konsulat Generalny Austrii w Krakowie zapraszają na spektakl w reżyserii Pawła Zapendowskiego Trakl Nieskończony o poecie Georgu Traklu. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznych obchodów Dni Austrii. Wstęp wolny.

Jest jesień 1914, początek wielkiej wojny. Malarz Alojz szuka natchnienia. Dowiaduje się o poecie dezerterze Georgu Traklu przywiezionym z frontu do Krakowa na oddział psychicznie i nerwowo chorych. Artysta chce rysować Trakla. Później maluje trzy obrazy pod wpływem opowieści poety. Alojzowi – rówieśnikowi Gustava Klimta, Franza von Stucka i Włodzimierza Tetmajera – najbliżej jest do symbolizmu. W Europie ogarniętej wojną jest prekursorem kierunków, które pojawią się w latach 20: „nowej rzeczowości” (niem. Neue Sachlichkeit), surrealizmu i realizmu magicznego. Sztuka teatralna Pawła Zapendowskiego opowiada o miesięcznym pobycie Trakla w krakowskim szpitalu i niecodziennej przyjaźni z polskim malarzem. Przywodzi na myśl wstrząsającą grafikę Goi Gdy rozum śpi, budzą się demony.

 

Trakl Nieskończony
(Trakl Unendlich)
spektakl Pawła Zapendowskiego o poecie Georgu Traklu
na podst. sztuki "Trakl Nieskończony"

poezja Georga Trakla w przekładzie Andrzeja Lama
tłumaczenie na język niemiecki: Greg Kokor
tekst, reżyseria, live electronic, scenografia: Paweł Zapendowski
obsada: Marek Jędrzejczyk, Magdalena Żurawska, Wojciech Gałziński, Luna Nikola Sawka, Michał Stadnicki, Joanna Dryś (głos), Greg Kokor (głos)
muzyka: Krzysztof Kostrzewa – Magnificat (2007/08) fragmenty