OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spotkanie z bohaterkami i autorami projektu //Krok za naturą//

Spotkanie z bohaterkami i autorami projektu Krok za naturą

10.08.2021 godz. 18

Opublikowano: 04.08.2021

Fundacja Pismo i MOCAK zapraszają we wtorek, 10 sierpnia, o godzinie 18 na spotkanie z Magdaleną Kicińską, współautorką Kroku za naturą, oraz z bohaterkami projektu: Elżbietą Porębską-Mędoń i Wandą Szado-Kudasikow. Rozmowę poprowadzi Anna Marchewka. Na polski język migowy (PJM) tłumaczyć będzie Marzena Kasperska.

Wydarzenie będzie miało miejsce w sali audiowizualnej Muzeum. Wstęp 2 zł, liczba miejsc ograniczona. Spotkanie odbędzie się również w formie transmisji online na Facebooku „Pisma. Magazynu Opinii” >>

„Tego świata już nie ma. Takiego, jaki poznawałam jako mała dziewczynka – z lasami pełnymi borówek, czystą wodą w potoku i snopami świeżego siana z pierwszego pokosu, z całym zagonem niebieściutkim od kwiatów…” – powiedziała Wanda Szado-Kudasikowa, poetka i góralka z Nowego Targu, która jest jedną z 10 bohaterek projektu Krok za naturą, realizowanego przez „Pismo. Magazyn Opinii”.

Zaniepokojona pogłębiającym się kryzysem klimatycznym oraz stanem jakości powietrza w Polsce redakcja „Pisma” postanowiła zabrać głos. A w zasadzie dać go tym, którzy pamiętają, jak było kiedyś, i widzą, do czego doprowadziła działalność człowieka. 
„Pismo” tak charakteryzuje projekt: „Odwiedziliśmy 10 miejscowości w Małopolsce. Dlaczego tam? Bo mierzy się ona z wielkimi wyzwaniami związanymi z katastrofą klimatyczną. To tu znajduje się też wiele miast z niechlubnej światowej listy tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. To również tutaj przyjęto pierwsze w Polsce uchwały antysmogowe – dla Krakowa i całego województwa. Z powodu położenia Małopolski i ukształtowania jej terenu często występują tu gwałtowne zjawiska pogodowe: doświadczana jest suszami, powodziami i osuwaniem się ziemi.

Chcieliśmy nie tylko sprawdzić, czy wspomniane działania samorządów przynoszą efekty, ale przede wszystkim dowiedzieć się, co myślą o nich ci, których bezpośrednio dotyczą. Spotkaliśmy się z 10 lokalnymi liderkami: sołtyskami, działaczkami stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, które zajmują się pielęgnowaniem kultury i tradycji wsi, folklorem, rękodziełem, dziedzictwem kulinarnym, ludowym śpiewem, tańcem”.

Na podstawie podróży i licznych spotkań powstał fotoreportaż, cykl podcastów oraz wystawa, którą można oglądać do 16 sierpnia na pl. Wolnica w Krakowie.

Fotoreportaż Czy wiesz, jak kwitnie len Magdaleny Kicińskiej i Macieja Moskwy ukazał się w lipcowym wydaniu miesięcznika. Znajdziesz go również w serwisie magazynpismo.pl.

Uzupełnieniem projektu jest podcast A propos zmian klimatu Zuzanny Kowalczyk, podcast Międzymiastowa Magdaleny Parys, mural autorstwa Piotra Kowalczyka, a także kampania na nośnikach multimedialnych realizowana we współpracy z Warexpo.

(na podstawie materiałów organizatora)