OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Święta Wojna// – spotkanie wokół książki Wojciecha Wilczyka

Święta Wojna – spotkanie wokół książki Wojciecha Wilczyka

15.01.2015 godz. 18

Opublikowano: 07.01.2015

W czwartek 15 stycznia o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie wokół Świętej Wojny – nowej książki Wojciecha Wilczyka, jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów. W spotkaniu udział wezmą: Wojciech Wilczyk (fotograf, krytyk sztuki, poeta, eseista) oraz Magdalena Zych (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ). Prowadzenie: Justyna Nowicka (Radio Kraków).

W ciągu ostatnich pięciu lat Wojciech Wilczyk fotografował kibicowskie graffiti w Krakowie, na Górnym Śląsku i w Łodzi, czyli tam, gdzie dochodzi do największych tarć między zwolennikami rywalizujących drużyn piłkarskich. 391 kolorowych fotografii to coś więcej niż dokumentacja zjawiska społecznego, które wielu chciałoby uznać za wąską, a więc niewartą uwagi, subkulturę. W obiektywie Wojciecha Wilczyka kibicowskie graffiti zmieniają się w pytanie o kondycję i stan świadomości całego społeczeństwa, tak łatwo dającego przyzwolenie na agresję, ksenofobię i rasizm. Prostackie napisy i rozbudowane graficznie murale tworzone przez kibiców, w których narodowa duma i rycerskość mieszają się z antysemityzmem i nawoływaniem do przemocy, każą na nowo zastanowić się nie tylko nad wykluczeniem społecznym całych grup ludności, ale też nad wartościami, na jakich ufundowana została polska polityka historyczna ostatniego ćwierćwiecza.
W książce zamieszczono teksty prof. Joanny Tokarskiej-Bakir oraz dr Anny Zawadzkiej, stanowiące antropologiczno-kulturowy komentarz do projektu i interpretujące go jako swoistą wiwisekcję aktualnej kondycji polskiego społeczeństwa. Esej Adama Mazura pozwala natomiast umiejscowić Świętą Wojnę na tle całej twórczości Wojciecha Wilczyka.

Książka została wydana wspólnym nakładem wydawnictwa Karakter i galerii Atlas Sztuki. Towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, prezentowanej w łódzkiej galerii od 5 grudnia 2014 do 16 stycznia 2015 roku. Jej następne prezentacje odbędą się w 2015 roku w BWA w Olsztynie, galerii Labirynt w Lublinie oraz w BWA w Tarnowie.

Wojciech Wilczyk (ur. 1961) jest fotografem, krytykiem sztuki, kuratorem, poetą i eseistą.  Jego twórczość obejmuje przede wszystkim duże cykle dokumentalne, między innymi Kalwaria 1995–2004, poświęcony uczestnikom ceremonii religijnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także kilka projektów dokumentujących rozpad architektury industrialnej na Śląsku (Z wysokości, 2001; Czarno-biały Śląsk, 2004;  Postindustrial, 2003–2006). Do jego najważniejszych prac należy cykl Niewinne oko nie istnieje 2007–2009, w którym udokumentował on aktualny stan wszystkich istniejących jeszcze w Polsce synagog i żydowskich domów modlitwy, niebędących już dziś miejscami kultu religijnego. Prace Wojciecha Wilczyka najczęściej mają charakter studium antropologiczno-socjologicznego, w bezkompromisowy sposób podejmują ważkie problemy społeczne i egzystencjalne.  Przez wielu krytyków jest uważany za najważniejszego obecnie polskiego dokumentalistę.

Podczas spotkania książka Wojciecha Wilczyka Święta Wojna będzie do nabycia w promocyjnej cenie 55 zł.