OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka książki: okładka//

Sztuka książki: okładka

12.04.2017 godz. 17

Opublikowano: 27.03.2017

12 kwietnia o godzinie 17 zapraszamy do MOCAK-u na dwa wykłady na temat wybranych zagadnień z historii projektowania okładek. W pierwszej części o projektach Mieczysława Bermana opowie Piotr Rypson, a w drugiej serie wydawnicze lat 80. i 90. przybliży Olga Drenda.

Spotkanie inauguruje całoroczny cykl wykładów o projektowaniu publikacji Sztuka książki, w ramach którego odbędzie się osiem wydarzeń. Na kolejne, dotyczące specyfiki projektowania książek o sztuce, zapraszamy 19 kwietnia.

dr Piotr Rypson – krytyk sztuki, historyk literatury i kultury wizualnej, ekspert w dziedzinie edukacji elektronicznej. Od 2012 roku Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor książek: Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949 (2011);Piramidy, słońca, labirynty (2002); Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku (2000), Obraz słowa. Historia poezji wizualnej (1989), oraz blisko 200 artykułów, esejów, tekstów w katalogach i recenzji drukowanych w Polsce i za granicą. Obecnie przygotowuje książkę o projektowaniu graficznym w Polsce w latach 40. XX wieku, monografię poświęconą grafice projektowej Mieczysława Bermana  oraz wystawę Niepodległa 1918.

Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie", „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Założycielka i autorka strony Duchologia Polska, autorka książki Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji (wyd. Karakter 2016). Mieszka w Mikołowie.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

www.sztukaksiazki.pl >>

Nagranie spotkania