OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Sztuka Opowieści #6. //Dom z dwiema wieżami//

Przejdź do wystawy

Sztuka Opowieści #6. Dom z dwiema wieżami

11.01.2020 godz. 18

Opublikowano: 23.12.2019

Biblioteka MOCAK-u zaprasza na szóste spotkanie dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści. Będziemy rozmawiać o Domu z dwiema wieżami Macieja Zaremby Bielawskiego w przekładzie Mariusza Kalinowskiego (Wydawnictwo Karakter, Kraków 2018). W ciągu trzech miesięcy skupimy się na książkach tematycznie powiązanych z aktualnymi wystawami Muzeum: II wojna światowa – dramat, symbol, trauma oraz Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz Wiesława Dymnego.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.

Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał 17 lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny.

Dom z dwiema wieżami to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pracy lekarce pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. O dziadkach, o pewnym upadłym dworku, kolei transsyberyjskiej i uliczkach przedwojennych Krzeszowic i Tarnowa. A także o getcie ławkowym i o tym, że niedługo przed II wojną światową polscy studenci medycyny nie dopuszczali do pracy w prosektorium żydowskich kolegów, bo polskie zwłoki miały być tylko dla Polaków.

W opowieści Macieja Zaremby Bielawskiego historia, nawet ta znana, nie jest wcale oczywista i odsłania gorzkie paradoksy. Autor opisuje splot żydowskich i szlacheckich losów, przygląda się różnym obliczom etosu rycerskiego, zastanawia się nad źródłami polskiej ideologii narodowej i antysemityzmu. Jego wielostronna – szlachecka i żydowska, polska i szwedzka – perspektywa sprawia, że jest to refleksja świeża, wnikliwa, a zarazem pełna zaangażowania. W brawurowo napisanym Domu z dwiema wieżami mieści się wszystko: powaga i groza, humor i autoironia, powściągliwość i liryzm. I ocalająca moc literatury.

(z materiałów wydawcy)

Maciej Zaremba Bielawski urodził się w 1951 roku. W 1969 roku wyemigrował z matką i braćmi do Szwecji. Studiował historię idei. Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. Jest także autorem książek, w Polsce ukazały się dotąd: Polski hydraulik, Higieniści. Z dziejów eugeniki, Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny. Za Dom z dwiema wieżami zarówno on, jak i Mariusz Kalinowski – autor przekładu – otrzymali nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2019.

 

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i rozwijanie społeczności czytelników.

Prowadzenie: Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka. Prowadzi dyskusyjny klub czytelniczy w Bibliotece MOCAK-u od kwietnia 2019 roku.


Kolejne spotkania w serii:

 • 8.2.2020, sobota, godz. 18
  Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #7. Matki i córki
  Ałbena Grabowska, Matki i córki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019
 • 22.2.2020, sobota, godz. 18
  Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #8. Dymny. Życie z diabłami i aniołami
  Monika Wąs, Dymny. Życie z diabłami i aniołami, Wydawnictwo Znak, Kraków 2016
 • 28.3.2020, sobota, godz. 18
  Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #9. Całe życie
  Robert Seethaler, Całe życie, tłum. Ewa Kochanowska, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017