OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Uwolnieni szaleńcy... </br>Europejskie Festiwale Fluxusu 1962–1977//

Uwolnieni szaleńcy...
Europejskie Festiwale Fluxusu 1962–1977

19.10.2012 - 27.01.2013

Wystawa z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. W 1962 roku w Muzeum Wiesbaden grupa młodych artystów zorganizowała festiwal Fluxus – Internationale Festspiele neuester Musik łączący muzykę z performance’em. Na plakacie reklamującym wydarzenie pojawił się komentarz: „THE LUNATICS ARE ON THE LOOSE”. Podczas jednego z performance’ów inicjatorzy ruchu ogolili sobie głowy, po czym wznosząc głośne okrzyki, rozebrali fortepian na części. Publiczność nie kryła oburzenia, a świat po raz pierwszy usłyszał wówczas o Fluxusie.

Celem wystawy było podsumowanie działań Fluxusu podczas europejskich festiwali organizowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Na wystawie zostały pokazane między innymi: fotografie, wywiady z artystami, wizualizacje, prezentacje dokumentujące lokalne wydarzenia artystyczne oraz instalacje do własnoręcznego wykonania (Do-it-yourself Fluxus installations).

Wystawa stanowiła część projektu realizowanego w kilku europejskich muzeach i instytucjach kultury. Jego inauguracja odbyła się w lipcu 2012 roku w Akademie der Künste w Berlinie. Oprócz MOCAK-u wystawa odwiedziła między innymi Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie oraz Instytut Goethego w Paryżu.

Wernisaż wystawy

Miejsce:
Poziom 0
Data wystawy:
19.10.2012 - 27.01.2013
Wernisaż:
18.10.2012 godz. 18.00
Artyści:
Eric Andersen
Philip Corner
Geoffrey Hendricks
Bengt af Klintberg
Milan Knížák
Alison Knowles
Jarosław Kozłowski
Vytautas Landsbergis
Larry Miller
Ann Noël
Ben Patterson
Willem de Ridder
Tamas St.Auby
Ben Vautier
Kuratorzy:
Petra Stegmann
Peter van der Meijden
Henar Rivière
Heike Roms
Caroline Ugelstad
Koordynator:
Delfina Piekarska